Članak

Macron bi da objedini 'čekaonicu za EU', Scholzu to zanimljiva ideja

Proces pridruživanja se neće skraćivati.

SARAJEVO, (Patria) - Predsjednik Francuske Emmanuel Macron rekao je da bi mogle da prođu decenije prije nego što Ukrajina postane punopravna članica Evropske unije i predložio formiranje nove političke organizacije da okupi zemlje kontinenta koje dijele EU vrijednosti ali nisu dio bloka.

“Dobro je poznato da bi proces dozvoljavanja (Ukrajini) da se pridruži trajao nekoliko godina, zapravo vjerovatno nekoliko decenija”, rekao je Macron u govoru povodom Dana Evrope u Evropskom parlamentu u Strazburu.

On je govorio poslije objave Evropske komisije da planira da da prvo mišljenje u junu o ukrajinskom zahtjevu da postane član Unije.

Istočnoevropske zemlje podržavaju ubrzavanje članstva Ukrajine, ali EU zvaničnici su naglasili da bi proces mogao da traje godinama zbog predstojećih reformi koje još treba sprovesti da bi ta ratom razorena zemlja mogla da ispuni EU kriterijume.

Macron je rekao da bi ubrzanje procedure za Ukrajinu dovelo do snižavanja standarda, ideja koju on odbija.

“Evropska unija, s obzirom na njen nivo integracije i ambicije, ne može biti jedini način strukturiranja evropskog kontinenta kratkoročno”, rekao je Macron.

Umjesto da se spuste strogi standardi pridruživanja, Macron je predložio stvaranje paralelnog entiteta “Evropske političke zajednice”, koji bi mogao da se dopadne “zemljama koje teže pridruživanju EU ili su je napustile”, kao što je Velika Britanija.

“Ova nova evropska organizacija dozvolila bi demokratskim evropskim nacijama koje se pridržavaju naših suštinskih vrijednosti da nađu novi prostor za političku saradnju, bezbijednost, energetsku saradnju, transport, investicije, infrastrukturu, kretanje ljudi”, rekao je Macron.

U obraćanju kasnije uoči sastanka sa njemačkim kancelarom Olfom Scholzom u Berlinu Macron je dodao da je važno da se Ukrajini da “pošten odgovor” o dužini vremena koje će biti potrebno za postizanje evropskih standarda.

Scholz je rekao da je Makronova ideja “vrlo zanimljiv prijedlog za rješavanje velikog izazova” sa kojim se EU suočava.

Njemački kancelar je međutim rekao da EU ne treba da prekine proces pristupanja sa zemljama sa kojima je on već počeo, navodeći kao primjer Sjevernu Makedoniju, čiji je vođa, kako je rekao, donio “vrlo hrabre” odluke posljednjih godina.

“Treba da nađemo način da se ta hrabrost ne razočara”, rekao je Scholz.

EU zemlje su ujedinjene u podršci ukrajinskom otporu ruskoj invaziji i usvajanju sankcija bez presedana protiv Moskve od početka rata 24. februara. Ali, vođe zemalja članica su podjeljene oko toga koliko brzo Brisel može da prihvati Ukrajinu kao člana ili koliko brzo blok može da prekine energetske veze sa Moskvom.

#Svijet