(Patria) - Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH i lider HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je da u sljedećih nekoliko dana slijedi još jedan krug razgovora o izbornoj reformi u Bosni i Hercegovini.
Dodao je da je razgovarao s evropskim predstavnicima koji su došli u BiH, kako bi pripremili novi krug pregovora, a jučer je precizirao da će sastanak uslijediti 22. maja.
Nikome u potpunosti nije jasno čemu novi pregovori, a nakon što su već raspisani izbori koji se trebaju održati u oktobru ove godine.
Andrej Plenković, premijer Hrvatske nikako da 'uvjeri' Čovića da su pokušaji uvođenja apartheida u BiH i definitivno propali, pa mu još jednom za potpunu obnovu gradiva šalje evropske misionare. Uslijedit će novo iscrpljivanje javnosti, i sve u momentu dok se traži novac za Opće izbore, s obzirom da HDZ-ov ministar Vjekoslav Bevanda još nije predložio Budžet za 2022. godinu, a da je predsjedavajući Zoran Tegeltija (SNSD) na putovanju u SAD.
No, međunarodna zajednica bila je jasna po pitanju održavanja izbora, pa je tako visoki predstavnik Christian Schmidt pozvao sve političke snage u BiH da konstruktivno rade na novom izbornom zakonu, ističući da će opći izbori biti održani na jesen 2022. godine sa ili bez novog izbornoga zakona.
„Izbori moraju odražavati volju birača, a savremen izborni zakon koji osigurava transparentne izbore po utvrđenim demokratskim standardima i sukladno odlukama Europskoga suda za ljudska prava je u interesu svih. Istodobno, želim naglasiti: postoji važeći izborni zakon koji precizno uređuje izbore. U slučaju da ne bude izmjena Izbornoga zakona, izbori će biti održani na jesen 2022. godine sukladno odredbama postojećega zakona. O tome nema pregovora. Demokracija funkcionira po unaprijed određenim pravilima, a pogotovo izbori ne smiju postati predmet političkoga manevriranja. Slobodni, jednaki i pošteni izbori su srž demokracije,“ rekao je visoki predstavnik.
I Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija rekle su da se izbori u BiH moraju održati u skladu s postojećim zakonskim odredbama, a svi koji ih pokušaju onemogućiti ili poduzeti postupke koji će destabilizirati državu zbog toga bi se mogli suočiti s ozbiljnim posljedicama.
Šef Delegacije Evropske unije u BiH Johann Sattler izjavio je također da će se opći izbori u toj zemlji održati najesen čak i ako se ne postigne dogovor o izmjeni Izbornog zakona.
“Bez obzira hoće li se rješenje naći ili ne, ja vas uvjeravam da će se izbori svakako održati”, rekao je Sattler u izjavi za medije.
Pojasnio je kako BiH ima Izborni zakon unatoč tome što je dijelove osporio Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
(A.Č.Z.)