Članak

Tuzlaci se sjećaju 15. maja '92: Dan kada su agresoru pružili otpor

15. maj se obilježava kao Dan odbrane Tuzle.

(Patria) - Prije 30 godina, 15. 5. 1992. godine paravojska tzv. Srpske Republike (osnovana u Banja Luci, 12. 5. 1992. godine i stavljena pod komandu ratnog zločinca Ratka Mladića), sa pripadnicima strane vojne sile – Vojske Jugoslavije (28.4.1992. godine, Ustavom Jugoslavije ukinuta JNA i osnovana Vojska Jugoslavije), napali su Tuzlu. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Bosne i Hercegovine – Stanice javne bezbjednosti Tuzla su, vršeći svoju Ustavom SR BiH i Zakonom propisanu obavezu, postupajući u nužnoj odbrani, odbili napad na sebe, građane i Tuzlu i na taj način odbranili ovaj grad i time sudbonosno doprinijeli odbrani Bosne i Hercegovine.

Tog 15. maja došlo je do borbe agresora bivše JNA i pravojnih srpskih snaga i pripadnika MUP-a RBiH i Teritorijalne odbrane RBiH na Brčanskoj Malti u Tuzli kada su se pokušali povući iz kasarne Husinska buna i zauzeti Tuzlu. 

Ratni načelnik i predsjednik Kriznog štaba Tuzle Selim Bešlagić u jednom od intervjua rekao je da su Tuzlaci na napad jedinica bivše JNA i paravojnih srpskih formacija odgovorili odbranom grada. Bio je to dan, podsjetio je Bešlagić, kada su Tuzlaci pokazali da su spremni braniti svoju slobodu.  

"Tuzla se 15. maja odbranila. Suština je u tome da je tada poginulo 49 vojnika, ali iz RS-a tvrde da ih je poginulo daleko više. Oni cijeli slučaj politiziraju, rekao je između ostalog Bešlagić.

U Beogradu je za napad na kolonu JNA 1992. godine vođen sudski proces u kojem se Ilija Jurišić kao pripadnik MUP-a RBiH teretio da je naredio napad na kolonu. U martu 2016. godine Jurišić je, nakon višegodišnjeg sudskog procesa te boravka u beogradskom zatvoru, pa puštanju da se brani sa slobode, pravosnažno oslobođen. Uhapšen je 14. maja 2007. godine na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“.

Na suđenju Iliji Jurišiću svjedočio je i nekadašnji komandant kasarne bivše JNA u Tuzli pukovnik Mile Dubajić. Dubajić je priznao da iseljavanje kasarne 15. maja 1992. godine nije bilo dogovoreno, već da je to bila njegova lična odluka.

Da nije postojao nikakav sporazum između RBiH i bivše JNA o mirnom napuštanju kasarni, potvrđeno je i dokumentom Ministarstva odbrane Srbije.

Grad Tuzla svake godine 15.5., u znak sjećanja na odbranu Tuzle od napada agresora i u znak sjećanja na sve bosanskohercegovačke branioce i njihove žrtve, a posebno na one koji su braneći Bosnu i Hercegovinu i Tuzlu dali svoje živote, na primjeren način organizuje obilježavanje ovog značajnog datuma iz historije Tuzle.

"Danas, 30 godina poslije uspješnog odbijanja prvog napada na Tuzlu, gradimo budućnost na istini, časno i s poštovanjem se sjećajući branilaca koji su položili svoj život za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu, kao i svih civilnih žrtava rata, uz obećanje da njihovu žrtvu nećemo nikada zaboraviti i da ćemo i dalje gajiti i njegovati tradiciju antifašizma, zajedničkog života i tolerancije", saopćeno je iz Gradske uprave Tuzle. 

Predstavnici Grada Tuzle i drugih nivoa vlasti, učesnici odbrambeno-oslobodilačkog rata, delegacije boračkih i drugih organizacija, građani i građanke odat će danas poštovanje poginulim braniocima odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992.-1995. i svim civilnim žrtvama rata, prema programu obilježavanja 15. maja 1992. godine – Dana odbrane Tuzle.

#BiH