Članak

Abdić će zbog Grubeše tražiti zaštitu od Ustavnog suda BiH

Na kraju, sudnica je jedino mjesto, dodaje Nakić, gdje se krivične stvari imaju raspraviti

(Patria) - Reagirajući na saopćenje za javnost Ministarstva pravde BIH glede oslobađajuće presude protiv Abdić Hamdije i dr., advokat Nakić Alen branitelj optuženog Abdić Hamdije za Patriju je izjavio da je izneseno priopćenje zabrinjavajuće sa aspekta temeljnih postulata pravičnog sudovanja iz člana 6.  stav 1. i 3. Europske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama, ali istovremeno ukazuje na činjenicu da je isto direktna posljedica emocionalne reakcije proizašle iz nepoznavanja sadržine optužnice i dokaznog supstrata u spisu, te kao takvo ne može, osim ako ćemo dezavuirati istu, služiti kao osnova za kreiranje javnog mišljenja o pravosuđu, a posebno ne o pojedinačnom predmetu i donesenoj presudi.

"U tom smislu, posebno naglašavam da sam stajališta da tako izneseno stajalište Ministarstva pravde BIH predstavlja direktni i zabranjeno politički pritisak na pravosuđe, posebno kada se ima u vidu da isti dolazi sa razine u čijoj nadležnosti se ne nalaze pravosudni organi koji su odlučivali i koji će odlučivati u ovoj pravnoj stvari.

Podsjećanja radi, daleko blaže očitovanje u javnosti tadašnjeg člana Predsjedništva BiH, gospodina Bakira Izetbegovića i parlamentarnog zastupnika gospodina Šemsudina Mehmedovića i dr., a glede odgovornosti gospodina Gorana Zubca, kao direktora SIPA-e zbog paljenja zgrade Predsjedništva, odlukom Ustavnog suda BiH je sankcionirano kao kršenje prava gospodina Zubca iz člana 6.stav 1. citirane Konvencije. 

Naravno i gospodin Abdić će svakako tražiti istovrsnu zaštitu od strane Ustavnog suda BiH, očekujući istu vrstu zaštite, kao i gospodin Zubac", kazao je Nakić.

Na kraju, sudnica je jedino mjesto, dodaje Nakić, gdje se krivične stvari imaju raspraviti, na temelju dokaza i njima utvrđenih činjenica, pri čemu, ponovo naglašava, takvih koji bi govorili o krivičnom odgovornosti optuženog Abdića i dr, u konkretnom slučaju apsolutno nema.

"Posebno kada se ima u vidu sadržina činjeničnog opisa predmetne optužnice, koja je upravo onakva kakvom sam je označio u završnoj rijeci i očitovanju u javnosti", dodao je Nakić.

Podsjećamo, danas su iz Ministarstva pravde BiH reagirali na oslobađajuću presudu Kantonalnog suda u Bihaću ističući kako se radi o selektivnom dijeljenju pravde i političkom potezu bh. pravosuđa.

"Smatramo neprihvatljivim kako je sud u slučaju Šantić grubo zanemario temeljne postulate prava, i zauzeo stav koji je najmanje zasnovan na pravdi i pravu", navedeno je u saopćenju ministarstva.

Istakli su kako je težnja Ministarstva pravde BiH da svi imaju pravo na jednak pristup pravosuđu i pravičan postupak, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.

#BiH