Članak

Vlada F BiH ne ugrožava radnike iz RS -a, izbjegava se fiktivna kontrola zaštite na radu

Soporni i drugi pravilnici.

Piše: Ernad Metaj


Federalno ministarstvo rada i socijalne politike za Patriju tvrdi da Pravilnikom koje moraju ispunjavati ovlaštene organizacije za obavljanje stručnih poslova u oblasti zaštite na radu ne narušava jedinstveno tržište BiH. Prigovori za to stižu iz RS -a jer se dozvola može izdati samo privrednom subjektu registrovanom u F BiH, niti poslove iz ove oblasti može obavljati radnik koji je prijavljen u drugom entitetu.

- Uvidom u spisak licenciranih pravnih lica za obavljanje poslova zaštite na radu koji je dostupan na stranici ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS-a utvrđeno je da za obavljanje poslova iz ove oblasti nisu licencirana pravna lica sa sjedištem u F BiH, navodi se u odgovoru koji je dobila Patrija.

Iz Ministarstva rada i socijalne zaštite također istiću da se osobama s prebivalištem u RS ne spori da budu u radnom odnosu u ovlaštenim organizacijama iz F BiH, s tim da ne može biti prijavljen na obavezna prava iz osiguranja u RS -u. To je regulisano članom 12 spornog Pravilnika.

- Navedeni uvjet propisan je isključivo zbog određenih zloupotreba, na način da se spriječi da za obavljanje stručnih poslova u ovlaštenim organizacijama na teritoriju F BiH fiktivno prijavljuju lica koja su faktički u radnom odnosu sa punim radnim vremenom kod kod poslodavca sa sjedištem na teritoriji RS -a, a što se na osnovu odgovarajućih prijava osiguranja Porezne uprave F BiH nije moglo sa sigurnošću utvrđivati zbog neuvezanosti odgovarajućih sistema, stoji u odgovoru iz ministarstva rada i socijalne politike F BIH.

Za Ministarstvo je važno da se ovi poslovi visoke odgovornosti kojom se utvrđuje ispravnost sredstva rada, ali i uslovnost prostorija gdje se djelatnost obavlja rade stvarno, a ne fiktivno bez stvarnog utvrđivanja propisanih parametara. Previlnikom koji je usvojen federalni ministar rada i socijalne politike izdaje dozvolu za obavljanje sljedećih stručnih poslova:

a) periodičnih pregleda i ispitivanja fizičkih, hemijskih i bioloških štetnosti i mikroklime u radnim i pomoćnim prostorijama,

b) periodičnih pregleda i ispitivanja sredstava za rad i sredstava i opreme lične zaštite, električnih i gromobranskih instalacija na objektima na kojima se primjenjuju mjere zaštite na radu,

c) osposobljavanje radnika za siguran rad,

d) procjenu rizika na mjestima rada i radne okoline.

Iz ministartva navode i slijedeće: „Utvrđvanje uvjeta za obavljanje navedenih stručnih poslova, kao i nadzor nad zakonitošću rada ovlaštenih organizacija vrši se, između ostalog, i na osnovu neposrednog pregleda na adresi podnosioca zahtjeva u njegovom sjedištu. Imajući u vidu teritorijalnu nadležnost ovog ministarstva posebno kada je u pitanju ovlaštenje za mogućnost vršenja nadzora na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine, a ne i na teritoriji drugog entiteta, navedenim pravilnikom propisano je, između ostalog, da se dozvola za obavljanje stručnih poslova iz oblasti zaštite na radu može izdati privrednom društvu ili ustanovi sa sjedištem na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine“.

Imajući u vidu da teritorijalnu nadležnost ministarstvo smatra da nije povrijeđeno načelo zakonitosti, odnosno nije prekršen Zakon o zaštiti na radu.

Patria čeka odgovore i za Pravilnik o uslovima i kretirijima davanja ovlaštenja nosiocima izrade studije uticaja na okoliš, načinu i kriterijima koje moraju ispunjavati nosioci izrade studije uticaja na okoliš i visini naknade izdavanja ovlaštenja nosiocima izrade studije uticaja na okoliš, te za Uredbu o uređenju gradilišta, obaveznoj dokumentaciji na gradilištu i učesnicima u građenju.

Ranije su reagovali iz Udruženja poslodavaca RS -a.

“Vlada FBiH je svojim mjerama određenim pravnim i fizičkim licima zabranila poslovanje u tom entitetu zato što je postavila neprihvatljive uslove. To je neprimjereno, ukoliko smo jedno tržište”, rekao je Trivić,  predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić.

Za posljednju je ministrica prostornog uređenja iz RS Srebrenka Golić najavila recipročne mjere, a prema posljednjim informacijama Vlada F BiH je nakon toga korigovala uredbu. Inače, da nisu napravljene izmjene ove Uredbe, osim radnika iz Republike Srpske koji više ne bi mogli raditi u FBiH, poslove na teritoriji FBiH ne bi mogli obavljati ni inženjeri iz ovog entiteta, a koji su položili ranije ispite u RS. Prema nekim procjenama 600 inženjera iz FBiH radi sa licencama na osnovu položenih ispita u RS.

Kako saznajemo u toku su razgovori na nivou privrednih udruženja i pojedinih institucija, te se traži način da se ukinu ili promjene sporne odredbe u svim navedenim pravilnicima.

#BiH