Piše: A. Čorbo-Zećo
Neprijateljsko djelovanje Srbije i Hrvatske oličeno u dokumentima SANU-a i HAZU-a svakodnevno poprima nove dimenzije. Sinhronizovano djelovanje političkih elita ovih zemalja može se razbiti isključivo sankcijama koje 'njihovim' izaslanicima u HDZ-u i SNSD-u nameću SAD, Velika Britanija ili visoki predstavnik Christian Schmidt.
Uvodno obraćanje na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske Milorada Dodika pokazalo je usku vezu Hrvatske i Republike Srpske, jer je Dodik posebno istakao dobre odnose koje je izgradio s Hrvatskom te podršku koju ima za svoju politiku.
"Uspjeli smo da zbog svoje politike nemamo neprijateljski stav Hrvatske prema politici RS-a. Postavlja se pitanje da nismo vodili takvu politiku kako bismo se nosili s rigidnim stavom Hrvatske u EU. Da nismo uspjeli da postignemo dogovor ili prešutni dogovor o tome kako se trebaju razvijati stvari u BiH i da nismo na istom konceptu u pogledu sastava BiH, a ona je sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. To misli i država Hrvatska i mi smo tu zajedno s njima", kazao je Dodik.
Izjava u kojoj se ukratko prepričava ono što SANU i HAZU godinama specijalnim metodama nameću kao glavni narativ ogolila je svu namjeru SNSD-a i HDZ-a. Republika Srpska je svoju odanost Hrvatskoj pokazala na izgradnji Pelješkog mosta koji je proglašen vitalnim srpskim interesom, a i o sporu zvanom Trgovska gora, koji se direktno tiče RS-a sve se manje govori!?
Postavlja se pitanje da li je bosanska politika svjesna u kakve probleme bismo nakon oktobra mogli ući i još veće blokade, ukoliko se ne stvori prohodnost u domovima naroda. Željko Komšić, član Predsjedništva BiH precizirao je u komentaru u vezi nametanja odluke Christiana Schmidta za finansiranje izbora koje je HDZ nastojao blokirati, da je održavanje oktobarskih izbora prilika da državni politički faktor demokratskim i legalnim putem nadjača politike ucjena i blokada, kako u budućnosti ne bi imali slične probleme.
Onaj ko u ovom trenutku ne razumije šta ovo znači trebao bi dobro izanalizirati prethodne četiri godine blokada HDZ-a, a zbog čega je u konačnici na crnoj listi SAD-a završio Marinko Čavara.
Otvoreni front na dvije strane teško je braniti, a sada je i definitivno srpsko-hrvatsko 'ujedinjenje' protiv bosanskih državotvornih snaga (koje također čini se ne razumiju do kraja opasnost situacije) sve otvoreniji u napadima na suverenitet BiH.
Prijateljstvo Zorana Milanovića i Milorada Dodika, kako to oni vole reći nastalo iz nužde, je zapravo sve samo ne iz nužde. Podudarnosti SANU-a i HAZU-a nisu nastale iz nužde nego iz potrebe da se BiH prikaže nemogućom zemljom i dođe do koncepta sastavljene države, koja će se kad tad mirno razići. Zato nam Dodik konstantno govori da on nije za rat, dok radi sve da BiH postane sastavljena zajednica!
BiH postaje prostor gdje svi nacionalni interesi osim onog građansko-bosanskog je važniji, stoga je jasno da takve orijentacije moraju 'osvojiti' domove naroda, jer će uz taj koncept i građanska država postati java, a ne samo san Elmedina Konakovića, koji smatra da nije vrijeme za to!
U smislu toga izjava Denisa Bećirovića da entiteti nemaju nikakva ovlaštenja da razmatraju pitanja iz domena vanjske politike je sasvim ispravna.
Potpuno je jasno da je položaj entiteta ovisan o međunarodnom položaju države Bosne i Hercegovine čiji su neodvojivi dio.
No, u sedmorci očito i ne misle svi jednako. Lider NiP-a Elmedin Konaković je nakon sastanka sa američkim ambasadorom Michaelom Murphyem poručio da je Kanton Sarajevo nadležan za ni manje ni više nego euroatlanske integracije.
"Razgovarali smo o progresu koji pokazuje Kanton Sarajevo kao lider u procesu euroatlantskih integracija i drugim aktuelnim temama", kazao je Konaković nakon sastanka sa Michael Murphyem.
Ostaje otvoreno pitanje kada će ujedinjena opozicija zauzeti jedinstven stav oko državnih pitanja, dok u isto vrijeme kantone pretvaraju u države!