Piše: Muharem Cero
Reagujući na zaključke netom održanog Vijeća za implementaciju mira danas se oglasio i premijer Federacije Fadil Novalić. Dio zaključaka PIC-a koji jasno prepoznaje pitanje prijenosa vlasništva na državnoj imovini, a u korist poddržavnih administrativnih aranžamana, kantona, gradova i općina te prepoznavajući svu pogubnost takvih radnji za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta države BiH Vlada FBiH je oformila za sada u nepoznatom sazivu komisiju kojoj je zadatak otkloniti sve višegodišnje nepravilnosti koje su nastale neustavnim i nezakonitim prenošenjem državne imovine pod zabranom raspolaganja na nove vlasnike.
Istovremeno u operacionalizaciji zaključaka PIC-a visoki predstavnik Christian Schmidt je uputio pismo svim kantonalnim vladama, Vladi FBiH i vladi Brčko Distrikta da preispitaju svoja nezakonita rješenja kojima su ovakve radnje omogućene, te da ih stavi odmah van snage, a nadležni organi da postupe na način kako je to utvrđeno zakonom o zabrani raspolaganja (vrate stanje imovinskih odnosa u stanje prije prenosa vlasništva u korist trećih suprotno zakonu o zabrani raspolaganja).
Moglo bi se nizati na desetine nezakonitih prijenosa vlasništva na teritoriju FBiH. Sada uz znanje Vlada FBiH, pa i ove Novalićeve, a nerijetko i mimo njihovog znanja uz prećutnu saglasnost odgovornih na svim nivoima.
Način prenošenja i izigravanje zakona o zabrani raspolaganja je gotovo isključivo bio dirigiran iz partijsko-političkih centara moći, a provođen preko partokratskih instaliranih odgovornih lica. Ovoga puta nije namjera propitivati svaki pojedinačni slučaj, a što neminovno slijedi, jer se ne može odlagati, tek jedan hoću propitati i očekujem odgovor od samog premijera Novalića i resornog mu ministra Nermina Džindića.
Ne tako davno gostujući na jednoj TV stanici na upit voditelja premijeru Novaliću o imovinsko pravnom statusu naftnog terminala Dretelj, sa lakoćom nezainteresiranosti premijer je odgovorio: 'Terminal Dretelj nije više na stolu Vlade FBiH'.
Terminal Dretelj sa preko 300 hiljada tona kapaciteta spremišta za naftu se uvrštava u jedan od najvećih projekata bivše JNA na prostoru današnjim žargonom govoreći Zapadnog Balkana.
Isti terminal čini jednu jedinstvenu tehnološko-sigurnosnu cjelinu sa Lukom Ploče kojom je vezan željezničkom linijom za prevoz nafte i naftnih derivata iz Luke Ploče u isti. Čudnom koincidencijom bivša SFRJ je Terminal gradila i u isti utrošila 13,2 milijardi američkih dolara kao reakciju na, i tada, prijeteću opasnost Sovjetskog saveza državnog prethodnika današnje Putinove Ruske Federacije i sa istim ciljem da se energetski obezbijedi i osigura mogućnost zaštite tadašnje države od moguće ruske agresije.
U današnjem savremenom nadolazećem energetskom ratu kada upravo naftni resursi omogućuju zaštitu od poremećenog svjetskog tržišta i prijeteće ekonomske blokade, kratkovida Novalićeva Vlada sa lakoćom se odriče mogućnosti vlastite zaštite države BiH istovremenim odricanjem potencijala koje nudi Terminal Dretelj.
Ništa drugo nego 'džentlmenski' sporazum između HDZ-a i SDA je omogućio da ovaj objekat i njegove mogućnosti ostanu na raspolaganju, vjerovali ili ne, tajkunskom krčmljenju tzv. već zaboravljene stečajne mase Hercegovačke banke.
Nema potrebe objašnjavati kriminal u Hercegovačkoj banci, ali ima potreba i obaveza da nam Novalić odgovori s kojim pravnim osnovom i sa kakvim uporištem te s čijim nalogom je izvlastio državu BiH iz vlasništva nad ovom imovinom, te u čije ime i za čiji račun onemogućio pravo korištenja Federacije BiH nad ovom imovinom.
Čudni su putevi koruptivno-kriminalnog otuđenja državne imovine! Kriminal u ime naroda.