SARAJEVO, (Patria) - Održavanje “Povorke ponosa”, kojoj je jučer u Sarajevu prisustvovalo 1.500 osoba, među kojima i brojne javne ličnosti, podijelilo je građane Bosne i Hercegovine. Manifestacija uprkos protivljenjima mnogih da bude održana, jer tvrde da u njoj nema nikakvog ponosa, civilizacije, a posebno časti, nije otkazana. Osim toga, prva „Povorka ponosa“ 2019. godine koštala nas je čak 450.000 KM, navela je zastupnica Stranke za Bosnu
i Hercegovinu (SBiH) Admela Hodžić, koja osim što je javnost upoznala sa iznosom koji je potrošen, ističe da je riječ o novcu poreskih obveznika, odnosno građana Kantona Sarajevo.
Naime, Hodžić je kao zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo 2019. godine od nadležnih tražila podatke koliko je sredstava kantonalna Vlada izdvojila za organizaciju i osiguravanje Povorke ponosa?
U odgovoru na pitanje koje je Vladi KS postavila ova uvažena zastupnica navodi se da „iz razdjela Ministarstva finansija nisu izdvojena sredstva za organizaciju i obezbjeđenje „Povorke ponosa“. Ovo ministarstvo je, kako se obrazlaže dalje, dopis uputilo svim ministarstvima KS da odgovore na pitanje zastupnice Hodžić.
Odgovore je dobila od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) i drugih kantonalnih ministarstava. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo su istakli da je u septembru 2019. godine, kada je Povorka održana, izdvojili sredstva za naknade 1.188 policijskih službenika i to zbog 18.029 prekovremenih sati rada. Za tu namjenu je izdvojeno 445.000 KM. Ti troškovi podrazumijevaju bruto plaće, naknade i doprinose poslodavaca.
U odgovoru sarajevskog MUP-a je navedeno da je izdvojeno 1.123 KM za, kako je navedeno, osvježavajuća bezalkoholna pića. Velike troškove pravdali su „pojačanim obimom poslova i vanrednim angažmanom policijskih službenika na realizaciji osiguranja javnih okupljanja“.
U odgovoru Ministarstva finansija KS je navedeno da je MUP izdvojio 8.400 KM za kupovinu obroka u jednoj sarajevskoj ćevabdžinici, potrebnih za policijske službenike.
"Da li je ovo trošak ili investicija rezultat ovoga što smo danas vidjeli na ulicama Sarajeva pokazuje da se radi o investiciji koja je od 2019. godine do danas kao manifestacija vidno uznapredovala. Kakvi su rezultati toga prosudite sami. Od svega pobrojanog u 300 mjera ovo je izgleda investicija Vlade koja je doživjela najveći „procvat“ - navodi SBiH-ova zastupnica Hodžić.