Članak

Pravosuđe je dotaklo dno, VSTV o 'Dobrovoljačkoj' šuti, agoniju optuženih nema ko prekinuti!

Ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy danas je vrlo precizno utvrdio, ono što mediji pišu godinama - pravosuđe BiH "dotaklo je dno"

Piše: A. Čorbo-Zećo


Ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy danas je vrlo precizno utvrdio, ono što mediji pišu godinama - pravosuđe BiH "dotaklo je dno", a nažalost se situacija i pogoršava.

Predstavnici međunarodnih institucija i diplomatskog kora u BiH ocijenili su zabrinjavajućim nalaze Izvještaja Privremene istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje stanja u pravosuđu koji su ukazali na postojanje sprege između politike i pravosuđa.

Murphy je izjavio na konferenciji o pomenutom izvještaju u Sarajevu da je taj dokument jasno pokazao da je bh. pravosuđe u stanju haosa i da su korumpirani etno-nacionalni političari narušili nezavisnost pravosuđa.

No, govor koji oslikava istinu ne pomaže mnogo javnosti, kao ni optuženima (politički motivirane optužnice), jer izgubljeno vrijeme, zdravlje, ugled, čast i u konačnici i novac ne mogu nadoknaditi niti oslobađajuće presude (Slučaj Orić, Dragan Vikić i dr...)

Posebno su interesantne optužnice za ratne zločine, jednako kao i izostanak optužnica za visoku korupciju ili pak za rušenje države što je u slučaju Milorada Dodika, Dragana Čovića...

Naredne sedmice tako će zbog optužnice Tužilaštva BiH, i nakon što je sudija Braco Stupar odbacio sve prigovore 10 optuženih u slučaju Dobrovoljačka izjasniti se o krivnji!

Slučaj koji je uznemirio javnost BiH jedan je od onih koji su pokrenuli tužioci pod kontrolom Srbije i Republike Srpske. Optužnica pisana ekavicom, prethodni prigovori odbijeni iako je jasno Hag utvrdio da je kolona bivše JNA koja se kretala Dobrovoljačkom bila legitiman vojni cilj.

I sudovi u Londonu i Beču su dali svoju ocjenu, ali nedovoljno da pravosuđe BiH postupi ispravno i u skladu s pravnim normama.

Istraga je 2018. nastavljena zbog sumnje da je počinjen ratni zločin, a tom odlukom tužilaštva stavljena je van snage ranija naredba o obustavljanju istrage, donijeta sredinom januara 2012. godine.

Mnogo sumnjivih radnji tužioca u ovom predmetu rezultiralo je i prijavom pojedinih osumnjičenih VSVT-u, koje bi trebalo biti svojevrsni nadzorni organ nadležnih osoba u pravosuđu.
Optuženi u predmetu Dobrovoljačka uputili su zahtjev Visokom sudskom i tužilačkom vijeću da ih zaštite od proizvoljnog postupanja Tužilaštva Bosne i Hercegovine. 

Smatraju da su oni koji su radili na predmetu zanemarili ranije dokaze, vještačenja i odluke međunarodnih sudova o ovom slučaju.

Osim VSTV-u, prijava je poslata i Uredu visokog predstavnika, OSCE-u, raznim ambasadama te glavnom tužiocu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Sergeu Brammertzu, a odbrana optuženih je još ranije najavila tužbu adresiranu na glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića.

Ali, VSTV za sada nije poduzimao konkretne radnje. Za Patriju ističu da zbog tajnosti ne mogu govoriti više o ovom predmetu.

“Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (Ured) može potvrditi da je zaprimio pritužbu navedenu u Vašem upitu. O radnjama i postupanju Ureda u konkretnom predmetu ne možemo dati informaciju u skladu sa zakonskim ograničenjima koja se odnose na tajnost i povjerljivost”, istakli su iz VSTV-a.

S druge strane stranci konkretniji, očekuju od VSTV-a konkretnije radnje. Zamjerki je mnogo, o čemu svjedoči dopis pristigao u ovu instituciju.

Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH proces imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija provodi netransparentno i često proizvoljno. Prilikom imenovanja sudija i tužilaca ne poštuju se rang liste, a nema ni konkretnih obrazloženja za pojedinačne odluke o imenovanjima. Ovo je, prevedemo li sa diplomatskog na svakodnevni jezik, suština pisma koje su posljednjeg dana juna članovima VSTV-a poslali ambasadori SAD-a, EU, OSCE-a i visoki predstavnik Christian Schmidt.

I tako začarani krug pravosuđa u BiH sve više proizvodi nepravdu, a pravo je davno zaboravljeno. 

Oni koji se progone pod političkim pritiskom, i to onim srpskim, nemoćni su u tom krugu.

Ostaje im samo da nevinost dokazuju godinama i pokažu da u agresiji nisu bili svi isti. Jedni su se branili, drugi napadali. Sada po uzusima Tužilaštva i Suda BIH oni koji su se branili ‘griju’ klupe sudnica, a napadači slobodno šetaju Srbijom (primjer Savčića optuženog za genocid) ili, pak, žrtve čekaju pravdu – primjer opsade Sarajeva, gdje tužioci nisu tako zainteresirani za rad!

Dno, što bi rekao ambasador Murphy, dalje nema!


 

#BiH