Članak

Anima: 27 godina od genocida u Srebrenici - pamtimo!

Prvi put promijenjena vlast u Crnoj Gori  od ratnih dešavanja u BiH je u Skupštini 7.juna 2021  usvojila Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici

(Patria) - Ove godine se navršava 27 godina od genocida u Srebrenici – najvećeg zločina počinjenog na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata. Aktivistkinje Anime nisu u mogućnosti  ove godine da budu u Srebrenici tog dana, ali poručuju da pamte genocid u Srebrenici jer je to dio kolektivne odgovornosti za ono što se činilo u naše ime.

“11. jula 1995. godine oružane formacije Republike Srpske na čelu sa haškim osuđenikom Ratkom Mladićem okupirale su Srebrenicu, zaštićenu zonu UN-a. Režim Slobodana Miloševića pružio je cjelokupnu vojnu, logističku, finansijsku i političku pomoć u izvršenju genocida i do danas se ne zna koja je uloga Crne Gore u tim dešavanjima. Prema zvaničnim podacima ubijene su 8372 osobe bošnjačke nacinalnosti”, navodi Anima.

Prvi put promijenjena vlast u Crnoj Gori  od ratnih dešavanja u BiH je u Skupštini 7.juna 2021  usvojila Rezoluciju o zabrani negiranja genocida u Srebrenici kojom se zabranjuju i osuđuju izjave postupci i politike koje negiraju ili dovode u pitanje da se u Srebrenici desio genocid, a 11. jul se proglašava Danom sjećanja na žrtve Srebrenice.

“Međutim, godinu dana kasnije smatramo da cilj usvojene Rezolucije da doprinese demokratizaciji i pomirenju nije ostvaren i da su u društveno- političkom  primjetne poralizacije, čak i zloupotrebe žrtava genocida”, ističe Anima.

Kako su dodali, na ovaj dan neophodno je sjetiti se Srebrenice  zbog saosećanja, solidarnosti i odgovornosti prema žrtvama genocida u Srebrenici koje još uvijek čekaju na zadovoljenje pravde;    zbog crnogorske javnosti u kojoj  se mora prestati sa  negiranjem, poricanjem, minimiziranjem zločina koji su se desili u ratu devedesetih; zbog  toga što razvoj društva zahtijeva njegovanja kulture sjećanja i solidarnosti; zbog toga što svakodnevnica ukazuje na stalne izazove nacionalizma  i  izostanak povjerenja u institucije koje bi morale da obezbijede razvoj svijesti, pravde i mira.

“Pamtimo genocid u Srebrenici jer je to dio kolektivne odgovornosti za ono što se činilo u naše ime. Da se nikad ne ponovi”, poručuje Anima.

#BiH