(Patria) - Zastupnici Bundestaga danas su usvojili Rezoluciju o Bosni i Hercegovini, a u toku je glasanje o odobravanju njemačke vojne misije od 50 vojnika u okviru EUFOR-a.
Rezoluciju su predložile zastupničke grupe SPD-a, Zelenih i FDP-a pod nazivom "Podrška Bosni i Hercegovini na putu ka boljoj budućnosti".
Tok rasprava mogli ste pratiti na stanicama agencije Patria:
Kako je rekao jedan od članova Zelenih u Bundestagu vide šta se dešava u BiH.
"Nećemo tolerirati dalje agresivni napadački rat, genocid u Evropi. Zahtjev za Altheu je preventivna mjera i zbog toga smo kao Zeleni Altheu oduvijek podupirali i mislimo da treba nastaviti i pojačati prisustvo njemačkim vojnicima", kazao je jedan od članova Zelenih.
Planirano je da Njemačka pošalje u BiH 50 vojnika.
"Šaljemo signal da stojimo uz postratni poredak u BiH. Od 1995. smo imali osam slobodnih demokratskih izbora u BiH i jako je važno očuvati taj faktor u BiH. Podržavamo i Christiana Schmidta. Ovoj zemlji treba perspektiva članstva u EU inače će pobijediti nacionalizime i sve konsenkvence. Bez stabilnosti u zemlji nećemo moći napredovati prema EU, BiH treba status kandidata, moramo pokazati da vjerujemo u tu zemlju i CDU/CSU podupire zahtjev vlade da se priključe vojnici misiji Althea. Ukoliko je potrebno i vojno intervenirati", kazao je član CSU/CDU-a Knut Abraham.
Adis Ahmetović iz SPD je kazao da nema ništa bolje od izgradnje mostova koji povezuju.
"Bosna i Hercegovina želi konstrukciju koja stoji na demokratiji i blagostanju. Želim zahvaliti svim kolegama i svom klubu zastupnika i CDU/CSU što su spremni nositi odgovornost s nama. Sadržaj zahtjeva je izazvao diskusiju posljednjih mjeseci. Imali smo napade koji su bili pomalo rasistički, ali to govori da smo pogodili živac. Naša deklaracija sadrži 22 tačke. Prvi segment je stabilnost, a drugi evropska budućnost i Bosna i Hercegovina zaslužuje kandidatski status. Koncept konstitutivnih naroda je propao. Demokratski princip se mora uspostaviti na svim nivoima, bez obzira kojoj etničkoj grupi pripadate. Djeca moraju imati pravo na obrazovanje bez diskriminacije. Stojimo uz BiH kao demokratsku zemlju s evropskom perspektivom. Moramo izgraditi mostove koji se neće urušiti, a to su demokratija, mir, sloboda i blagostanje", kazao je Ahmetović.
Iz desničarskog AfD-a su poručili da neće podržati Rezoluciju niti slanje vojnika, jer to bi značilo da je propao Dejton ali da je stabilnost na Balkanu interes Njemačke.
Zastupnici su upozorili da bi Rusija mogla uložiti veto na produženje misije Althea EUFOR.
"Svako ko je bio u Sarajevu ili BiH vratio se iz te zemlje s nevjerovatnim dojmovima. S jedne strane spomenici žrtvama rata, muzeji s pričama djece koja su stradala. Sveprisutan je strah koji podupiru nacionalisti. Kako se društvo može razvijati ako se integritet stalno dovodi u pitanje, a etnička pitanja postaju instrument kojim se igraju velike sile. Ove godine nam predstoje izbori, ali i 1995. godina je za Njemačku bila promjena politike i strategije, jer smo tada učestvovali u IFOR-u, jer smo nastojali očuvati mir i slobodu na Balkanu. Nakon 30 godina se ništa nije promijenilo, smatramo da je ispravno podržati misiju 50 naših vojnika. Treba se pozabaviti uzrocima, a to su prije svega separatisti i trebalo bi sankcionisati sve koji ugrožavaju slobodu u toj zemlji.
Konflikti u tako multietničkoj zemlji nisu nešto što možemo izolirano posmatrati. Koketiranje Vučića s Dodikom i separatistima nije preduvjet za ulazak Srbije u EU, moramo imati jedinstven nastup spram separatističkih snaga. Od 24. februara rat je u Evropi realnost, stoga moramo biti svjesni da je stabilnost Zapadnog Balkana stabilnost i cijelog kontinenta. Rusi su prisutni, kada njihov ambasador kaže da bi pristupanje BiH moglo utjecati na stanje u Ukrajini, onda još više moramo činiti da BiH pristupi NATO-u. Moramo ljudima u toj zemlji omogućiti da evroatlantska perspektiva postane stvanost, kazao je Thomas Hacker iz FDP-a.
Thomas Silberhorn iz CDU/CSU kazao je da Republika Srpska pokušava da se povuče iz državnih institucija, dok se predstavnici hrvatskog naroda u BiH bore za izmjene izbornog zakonodavstva koje bi njih favorizovali.
"Bosna i Hercegovina zaostaje u odnosu na svoje stvarne mogućnosti. Rusija ima svoje interese za destabilizaciju na Balkanu, posebno u BiH. Učešće njemačkih vojnika u EUFOR-u je na neki način osiguravanje sigurnog okruženja uočio oktobarskih izbora. Ali, svi znamo da misija EUFOR-a počiva na rezolucijama UN-a i ne znamo hoće li Rusija uložiti veto. Zato bi trebalo ojačati pritisak NATO-a i jasno dati do znanja da smo opredijeljeni za stabilnost u BiH. Postoje upute Evropske komisije šta BiH treba učiniti za status kandidata, to će morati raditi vlasti nakon izbora", dodao je Silberhorn.