Piše: Ernad Metaj
Vijest da je Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za Branom Petkovićem, zbog ratnih zločina u Goraždu za predsjednika ratnih veterana u ovom gradu Abduselama Sijerčića je ohrabrenje da bi odgovorni za masovne likvidacije u Lozju konačno trebali odgovarati.
- Prije 19 godina ja sam bio jedan od onih koji je dao izjavu u ovom predmetu. Tada smo Tužilaštvu dali i pismenu naredbu Brana Petkovića koji dokazuje da je postojala namjera za masovno ubijanje stanovnika Lozja. U tom dokumentu se navode kuće Buća, Sijerčića, Bića i drugih koji su nakon napada i stradali, istakao je Sijerčić.
Za 16. juni ove godine bilo je zakazano ročište na kojem se Petković, koji se nalazi u Srbiji, trebao izjasniti o krivinji, ali optuženi nije pristupio, pojasnili su iz Državnog suda, kao što to nije uradio ni ranije, odnosno 10. marta ove godine kada je naprije bilo planirano njegovo izjašnjenje.
- Sud je donio rješenje kojim se optuženom određuje pritvor, a koji po ovom rješenju može trajati najduže tri godine, računajući od dana i časa lišenja slobode - kazali su u Sudu BiH.
Nakon višegodišnjih tvrdnji iz pravosudnih institucija da je Petković nedostupan organima posao policijskih agencija uradili su građani Goražda. Saznali su da živi u Kragujevcu i nadležnima je dostavljena njegova adresa. U Goraždu se plaše kako se sve otezalo kako Petković za kojeg postoje informacije da je bolestan ne bi bio procesuiran.
- Ne bi me iznenadilo da prije okončanja postupka jave kako je preminuo. Zato želim vjerovati da se pravosuđe konačno probudilo i da na osnovu dokaza koje smo im samo mi dostavili mogu podići optužnice i protiv drugih koji su u Lozju i okolini ubili 30 ljudi. Postoje dokumenti sa njihovim imenima, svjedoci koji su ih vidjeli, ali i video snimak jedinice prije njenog ulaska u Lozje, istakao je Sijerčić.
Iako su svjedoci dešavanja u Lozju u proljeće 1992. više puta pominjali ime Lazara Mutlaka koji se dovodi u vezu s počinjenim zločinima u ovom mjestu, Tužilaštvo BiH je 11. marta ove godine podiglo optužnicu protiv Mutlaka za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, kojom ga tereti da je kao pripadnik Štaba TO Srpsko Goražde, na području općine Goražde, 25. maja 1992. godine, upotrebom sile i prijetnjama po život izvršio nad žrtvom, ženom bošnjačke nacionalnosti, silovanje i seksualno zlostavljanje, što je ostavilo teške i trajne fizičke i psihičke posljedice na žrtvu.
Bivši policajac Mesud Kumro čiji kolega, odnosno nadređeni, je prije rata bio Petković kaže da porodice žrtava zaslužuju pravdu.
- Godinama unazad imamo apsurdnu situaciju da za ratne zločine u gradu koji je tokom cijelog rata bio opkoljen, bez vode, hrane i struje se uglavnom procesuiraju oni koji su grad branili. Svaki zločin treba procesuirati, ali ne možemo zažmiriti na činjenicu da pravosudne institucije i pored brojnih dokaza kasne dvadeset godina sa utvrđivanjem onih koji su Goražde držali u okruženju, ubijali civile, ili izdavalki naredbu da se to učini, istakao je Kumro za Patriju.
Optužnica koja je potvrđena u novembru 2020. godine, tereti Petkovića da je, kao nadređena osoba de jure i de facto komandiru Rejonskog štaba Teritorijalne odbrane (TO) Srpske općine Goražde, komandirima i pripadnicima čete Općinskog štaba TO-a, iako je znao ili mogao znati da se njemu podređeni pripadnici spremaju da izvrše, odnosno da su već učinili krivično djelo, propustio da preduzme nužne i razumne mjere da ih spriječi u tome i da kazni počinioce.
- U okviru oružanog pješadijskog napada na civilno bošnjačko stanovništvo naselja Lozje – Kokino Selo (općina Goražde), među kojim je bio veći broj žena i djece, 22. maja 1992. godine ubijeno je najmanje 16 osoba bošnjačke nacionalnosti - saopćeno je ranije iz Tužilaštva.
Ako je, a jeste Petković jasno u ratu poručio „da se u Goraždu sportskim žargonom igra utakmica u koj nema remija“ onda bi i pravosuđe konačno trebalo poduzeti sve da pobijedi pravda.