Piše: Amina Čorbo-Zećo
Zvaničnici EU Josep Borrell i Oliver Varhelyi saopštili su povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici da masovna ubistva i ratni zločini u Ukrajini "prizivaju živa sjećanja" na one iz ratova na Zapadnom Balkanu 1990-ih i da je sjećanje na genocid u Srebrenici, kao djela zajedničke evropske istorije, više nego dužnost.
"Evropa nije zaboravila šta se desilo u Srebrenici i vlastitu odgovornost jer nije mogla da spriječi i zaustavi genocid", navode evropski zvaničnici i dodaju da je u Srebrenici Evropa doživjela neuspjeh.
U daljem istupu ne priznaju da i dalje doživljavaju neuspjeh, jer nemaju recept, ili neće da ga imaju, za slanje u prošlost onih koji genocidne 'vrijednosti' i danas baštine. I dalje je za Varhelyija relevantan sagovornik Milorad Dodik, čemu svjedoči njegov posljednji susret s njim!
Usred Brisela tako je Dodik kazao da nije za zakone koji vode ka centralizaciji BiH. Nije trebao davati ovakve izjave, jer je djelima, jednako kao i Dragan Čović pokazao da ne želi napredak BiH na putu evropskih integracija.
Sve reakcije iz EU su izostale, sankcije također, dok retorikom ističu da u ‘u ovim opasnim vremenima žele da vide da Bosna i Hercegovina napreduje u pomirenju, prevazilaženju naslijeđa prošlosti i odlučno napreduje na putu evropskih integracija’.
Kako to učiniti uz SNSD i HDZ još precizno nisu pojasnili, niti se trude. Njima su svi jednaki!
Borrell i Varhelyi ističu da u "Evropi nema mjesta za poricanje genocida, revizionizam i veličanje ratnih zločinaca".
I onda za isti stol sjednu s Dodikom i Čovićem i traže nemoguće. I tako već godinama!?
Niti jednom još EU nije iskazala spremnost za praćenje uvođenja sankcija po uzoru na Veliku Britaniju i SAD, zato riječi koje ne prate djela samo frustriraju javnost u BiH.
Nakon američkih sankcija očekivalo se da će Evropska unija također uvesti neki vid sankcija za Dodika i vlast u RS-u, ali zbog nepostojanja jedinstvenog stava unutar EU, neke od zemalja koriste druge mogućnosti koje su im na raspolaganju. A najviše se to odnosi na ekonomske mjere. U konačnici opet trpe obični građani!
Potpuno licemjerje vidimo i u Sloveniji. Primjetit će to i slovenski politički komentator Miran Videtič koji je uz vijest o Borrellu i Varhelyiju dao zanimljiv komentar.
“Znači u tuđoj zemlji! Kod nas, što bi rekao advokat, bivši šef ministrice pravde Dominike Švarc Pipan "braniti Karadžića je kao igrati za Real Madrid!" Meni će biti 11. juli, dok je ova žena u vladi, dan sramote!”, komentirao je Videtič.
Podsjećamo, Dominika Švarc Pipan, koja dolazi iz partije, na čelu koje je Tanja Fajon našla se “na udaru” poslaničkog kluba socijaldemokrata, između ostalog i zbog svoje uloge u odvjetničkom timu presuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, koji, uz Ratka Mladića, na duši nosi hiljade života srebreničkih žrtava ubijenih u genocidu u julu 1995. godine.
Iako je bilo poruka da ona ne uživa povjerenje, ona je, na snažno insistiranje Roberta Goloba i Tanje Fajon, ipak stavljena na listu ministara.
I tako nam evropske zemlje svakodnevno serviraju licemjerje i retoriku koja ne prati njihov rad. Čak suprotno, rade na jačanju onih koji negiraju genocid i odvode BiH u nove podjele!