Članak

PORUKE ZA PRAVOSUĐE Negiranje genocida, govor mržnje, veličanje ratnih zločina početi kažnjavati

Iako je iluzorno očekivati da će Kajganić već od sutra početi raditi svoj posao kada je riječ o negatorima genocida. 

Piše: Amra Vrabac 

Krajem ovog mjeseca navršava se godina dana otkako su stupile na snagu izmjene Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko po kojima je negiranje genocida krivično djelo, kao i veličanje ratnih zločinaca.

Do danas Tužilaštvo BiH nije podiglo nijednu optužnicu po tim odredbama, iako je podneseno više od 40 prijava. Najveći negator genocida je Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, a čije negiranje očito ne vide i ne čuju u Tužilaštvu BiH. Šta treba da se desi da Tužilaštvo BiH počne procesuirati sve češće negiranje genocida, vrijeđanje žrtava u šta spada i sve češći govor mržnje, veličanje ratnih zločinaca.

Tokom današnje komemoracije upućene su poruke koje se odnose na sve one koji negiraju genocid, međunarodne presude i presude Suda BiH, kao i one koji koriste govor mržnje. 

Žalosno je da je iz Tužilaštva BiH bila prisutna jedna državna tužiteljica, dok stav v.d glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanka Kajganića o genocidu nije poznat javnosti niti se oglašava po tom pitanju. Kada je riječ o nekim drugim predmetima, Kajganić čak i prijeti da će Tužilaštvo BiH koristiti sve mehanizme koje ima na raspolaganju da se obračuna sa određenim osobama. Prema Kajganiću zakoni su za neke jednakiji u odnosu na druge. No, kada bi Kajganić samo poslušao djelić današnjih obraćanja imao bi pune ruke posla zajedno sa drugim tužiocima. 

Visoki predstavnik Christian Schmidt u svom obraćanju na komemoraciji je kazao da ponašanje svih onih koji glorificiraju ratne zločine i ratne zločince predstavlja uvredu za ožalošćene i za sve nas. 

“Ti ljudi ugrožavaju napore koji se poduzimaju na izgradnji bolje budućnosti. Takvo ponašanje mora biti proglašeno nezakonitim kao rezultat zajednički dogovorenog uvjerenja svakog ljudskog bića bez obzira na njegovu ili njenu nacionalnost, vjeru, spol, ili individualno porijeklo.

Ured visokog predstavnika je uspostavljen kao ozbiljan ishod šoka nas međunarodnih predstavnika 1995. godine. Ured će, a i ja ću ispuniti njegovu obavezu da pomogne ovoj zemlji i njenim građanima, da izgrade put ka budućnosti – integriranoj evropskoj mirnoj budućnosti”, naveo je Schmidt.

Alice Nderitu, zamjenica generalnog sekretara UN-a i specijalna savjetnica za prevenciju genocida kazala je da se njen rad temelji na prevenciji genocida te da se genocid u Srebrenici ne može osporiti. Ona je posebno upozorila na govor mržnje.

“Govor mržnje korišten je da se dehumanizuju oni koji su ubijeni u Srebrenici. Govor mržnje također je prisutan i koristi se u i izbornim procesima jer izaziva tenzije, polarizaciju, a ponekad i nasilje u društvu. UN poziva lidere da pronađu konsenzus i da se bore protiv govora mržnje”, kazala je.

Dodala je da je bitno nastaviti raditi na kriminalizaciji glorifikacije ratnih zločina što je direktna poruka Tužilaštvu BiH i drugim tužilaštvima i sudovima.

Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti Santana kazala je da izražava solidarnost sa žrtvama.

“Uprkos nepobitnim presudama međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Mehanizma, međunarodnog suda pravde i Suda BiH koje su van svake sumnje dokazale da je u Srebrenici počinjen genocid i dalje se suočavamo s onima koji pobijaju zaključke tih sudova koji poriču vaše patnje.  

Moramo se podsjetiti da su oni koji koriste takvu retoriku u manjini iako su glasni ime Srebrenica odjekuje mnogo dalje. Ako zaboravimo prošlost osuđeni smo da nam se ponovi”, istakla je Santana. 

Iako je iluzorno očekivati da će Kajganić već od sutra početi raditi svoj posao kada je riječ o negatorima genocida, pitanje je koliko dugo može ostati na ovoj poziciji ukoliko već godinu dana nema nijedne optužnice za sve očitije negiranje genocida, veličanje ratnih zločinaca, i upotrebu govora mržnje koja izaziva nacionalne tenzije. 

#BiH