(Patria) - Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković kazao je danas u Mostaru kako je delegacija u Mostar i druge gradove došla ispred Vlade RH ali i HDZ-a.
"Hrvatska i BiH su izrazito vezane dvije susjedne zemlje koje puno toga približava i imaju zajedničke vrijednosti. Glavna smo zemlja koja se zalaže da BiH dobije kandidatski status. Radili smo na tome da se onih 14 kriterija suzi na manji broj kako bi što prije dobila status kandidata. Hrvatska je drugi ulagač u BiH. Proteklih dana Hrvatska je trenutno reagirala na svaki signal protivpožarne zaštite. To ćemo činiti i dalje sa pruženom rukom. Nadamo se da će požara biti manje", kazao je Plenković.
Govorio je i o predstojećim izborima u oktobru.
"Mi želimo da opće ozračje uoči izbora bude što mirnije da bude jedna demokratska debata tokom kampanje. Nama je žao što nije postignut dogovor o ograničenoj izbornoj reformi. Smatrali smo da je dijalog najbolji da se dođe do rješenja, da se zadrži duh i jača partnerstvo Hrvata i Bošnjaka i omogućiti jedan konstruktivan suživot u FBiH. Nisu uspjeli pregovori ni koje je podržavala EU i SAD. Zadovoljni smo da je i Michel krenuo i osobno se angažirati da smiri tenzije i da naprave iskorak kako bi se stvorilo ozračje.
Dosta su razotkrivajuće reakcije osobito iz bošnjačkih stranaka na inicijativu Christiana Schmidta mi smatramo da je smjer koji je naumio zauzeti dobar i koristan za BiH i prilično uravnotežen prijedlog koji vodi računa o svim konstitutivnim narodima i da bi doveo do formiranja predstavničkih tijela.
Hrvatskoj je u interesu sabilna BiH, uključiva BIH i u kojoj će Hrvati, premda najmalobrojniji biti konstanta BiH. Na to ukazujemo svim našim partnerima. To radimo kao prijatelj, susjed i kao zemlja koja želi da BiH se dobro razvija", kazao je Plenković.
Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH kazao je kako se zadnje dvije godine pokušavao provesti sporazum iz Mostara.
"Jedan se ticao Mostara, a drugi Izbornog zakona. Dvije godine nismo uspjeli. Želja je bila zadržati status quo bošnjačkih stranaka. Ono što imamo danas, kada je u pitanju potencijalna namjera visokog predstavnika ja sam uvjeren da će te odluke ići u pravcu da osiguramo jednu demokratsku atmosferu i da se odmah mogu provesti rezultati nakon izbora i formirati vlast kako bismo do kraja godine imali mogućnost da ispunimo uslove za kandidatski status. HDZ i HNS žele kao prioritet imati naš euroatlantski put. Nadam se da ćemo ovih dana doživjeti kraj tog procesa, a da odmah nakon izbora odmah formiramo vlast na svim razinama. Ovo je minimalni pokušaj ispravljanja grešaka prema hrvatskom narodu", kazao je Čović.
Plenković je govorio i o odluci viskog predstavnika za koju je rekao da ne zna šta sadrži ali da je pdoržava.
"Što se tiče sadržaja njegovih odluka pretpostavljam da to jedino on zna. Poanta Ustava BiH koji je nastao nakon veliksorpske agresije na Hrvatsku i BiH gdje su Hrvati i Bošnjaci na referendumu glasali za nezavisnu BiH gdje je Vašingtonski sporazum prekinuo nesretni sukob Bošnjaka i Hrvata. Poanta tog ustava je uključivost. Nije li najprirodnije da Hrvati budu omogućeni da participiraju u institucijama vlasti. Reakcije su pretjerane, treba smiriti loptu, da se izbori provedu na najbolji mogući način, a da okvir bude za formiranje vlasti bude korisno za BiH. Posebno da bude odskočna daska za dobijanje kandidatskog statusa. Hrvatska želi uzeti pod ruku BiH i pomoći joj da ide u tom smjeru. To je partnerski odnos Vlade RH", kazao je Plenković
Čović je osudio kolege iz kako je rekao "pod navodnicima političkog Sarajeva".
"Mi moramo biti civilizirani i slati poruke prema onima koji nam pokušavaju pomoći da se izgradimo kao civilizirana država. Začuđuje izljev tog nezadovljstva na način šta to visoki predstavnik želi nametnuti, ja ne znam. Razgovarao sam s njim, ali političko Sarajevo otkriva neke stvari u tom promišljanju. Pravi se jedan unitarizam pod plaštom građanske države. Kad se to ne postigne onda se priželjkuje jedan ovakav proces sile. Nadam se da to nama neće naštetiti. Treba nam mir, da se zaštitimo od onih koji žele anarhiju. Ono što se zaziva danas, neko kaže sutra izlazi iz okvira iz političkog rječnika. Mi želimo poslati poruku da želimo graditi dobre odnose sa Bošnjacima. Bez hrvatskog naroda BiH neće moći funkcionirati bez Hrvata", kazao je.
Plenković je na direktno pitanje da li je lobirao za Izborni zakon BiH kazao da jeste gdje god i kad god je imao priliku.
"Samo povjerenje između Hrvata i Bošnjaka, prvo među političkim strankama, više se približavati, a ne udaljavati. Hrvatska je ta koja pitanja BiH kao cijele države i njenog napretka prema EU diže kontinuirano u korist BiH. Insistiramo na ravnopravnosti tri naroda u BiH. Normalno je da teme koje su započele ovdje dogovor iz Mostara, isti proces se namjeravao nastaviti za izbore. Ono što želimo da ovaj pristup, visoki predstavnik ima vrlo uravnotežen pristup koji će omogućiti legitimno predstavljanje a onda i formiranje vlasti. Ovo nije cjelovit paket. Drugo je u vezi vitalnog nacionalnog interesa i treće paket integriteta. Visoki predstavnik ne radi nekakav iskorak prema jednom narodu u BiH, radi paket koji je dobar prrema svima. Ne vidim čemu ovakve reakcije pozivanje na nerede ili ne daj bože prijetnje bilo kome", kazao je Plenković.