MOSTAR, (Patria) - Promocija fotomonografije „Radio Mostar“ autora Sanela Kajana upriličena je sinoć u Centru za kulturu Mostar u okviru međunarodne kulturne manifestacije „Mostarsko ljeto 2022“.
Poznati mostarski novinar noć poslije promocije, kojoj je prisustvovao i član Predsjedništva BiH Željko Komšić, ističe da još uvijek sabire dojmove, ali da je njegova obaveza bila da na određeni način dokumentuje priču o Radio Mostaru.
I kao što kaže kao autor, osjetio je potrebu da ova promocija bude održana upravo 27. jula, a što je datum kada se prvi put oglasio Radio Mostar, 1969. godine.
Kajan je još kao maloljetnik počeo raditi na tadašnjem Radiju Bosne i Hercegovine – Ratnom studiju Mostar, kasnije Radio Mostaru u vihoru rata.
„Vremenom, prošao sam pozicije od spikera, voditelja, reportera do glavnog urednika radija. I, priznajem, zaljubio se u radio, kao medij. Osjetio sam potrebu, ali i želju da uradim ovu fotomonografiju, kao podsjetnik nama, koji smo bili u prilici slušati Radio Mostar. A novim generacijama će biti izvor informacija o tom mediju. Rekao bih da je fotomonografija prikladno upokojenje ovoga medija, ali i poziv za povratkom i potrebom“, ističe Kajan.
Podsjeća Kajan kako se nekad, dok se prolazilo ulicama Mostara, iz okolnih ugostiteljskih objekata, obrtničkih radnji ili trgovina odjekivao program Radio Mostara.
„Od kako je Radio Mostar ugašen, njegovo mjesto u eteru zauzele su neke druge radio stanice. Danas su to najčešće one iz Beograda, zvane Naxi radio. Nemam ništa protiv Naxi radija. Naprotiv, smatram da je postigao veliki uspjeh, da ima dobru muziku i sl. Ali, nije to to. Nije to onaj naš glas, ona naša atmosfera. Nema tu ništa ni mostarsko, ni bosanskohercegovačko. Eto... I ovo je jedan od razloga zbog kojeg sam uradio monografiju Radio Mostara“, dodaje Kajan.
On je ranije napravio i dva dokumentarna filma o Radio Mostaru i ljudima koji su ostavili pečat u tom mediju: “Sjećanje na herojski radio – Radio Mostar” i “Tako je govorio radio”.
U ovoj novoj knjizi Kajan je objavio dosad neviđene dokumente.
„Posebno iz perioda 1992-1996. I one koji se odnose na medije koji su na neki način proistekli iz Radio Mostara. Govorim o onom Radio Mostaru koji je emitovao od 1969. pa do 1992., kada je rascjepkan ili bolje rečeno raščerečen, a iz njegovih ostataka su nikli mediji koji su bili ogledalo onog teškog vremena ratnih ’90-ih.
U fotomonografiji sam podsjetio i na njihovu ulogu. Jer, ne bismo to smjeli zaboraviti. Ili još gore, praviti se da se nikad nije desilo! Ono što mi je također bitno reći, a to sam istaknuo i u ovoj knjizi. Ne poistovjećujem medije koji su tema ove fotomonografije s narodom ili narodima. Svi imamo ime i prezime i ono što smo radili i za šta smo se zalagali. Ograđujem se od mogućih pogrešnih interpretacija, netačnih podataka ili bilo koje druge eventualne nepotpune ili nekorektne informacije koju sadrže novinski tekstovi i dokumenti iz prošlosti, jer ja naravno na to nisam mogao utjecati“, govori Kajan.
Fotomonografija Radio Mostara historijsko-dokumentarno-istraživačko je djelo u kojem je sabrana prošlost Radio Mostara, od nastanka do nestanka.
„No, priča zvana Radio Mostar nikad neće biti dovoljno ispričana. Bit će mi drago vidjeti neka slična djela u budućnosti. Radio Mostar više ne postoji, ali nije umrla nada da će se možda, kada i ako razum prevlada, ponovo začuti glas Radio Mostara“, kaže Kajan.
U kontekstu kompletne situacije nismo mogli ne pitati Kajana kako je doživio posljednju situaciju u vezi sa nametanjem Izbornog zakona BiH, koji bi uveo aparthejd. Kajan nije iznenađen ni prijetnjama HDZ-a da će na jugu zemlje doći do nemira i problema, jer je kao Mostarac navikao na tu retoriku.
„Još sam pod utiscima sinoć održane promocije, i vjerujte mi, da trenutno ne razmišljam o prijetnjama HDZ-a. Možda i zbog toga, jer sam, kao neko ko živi u Mostaru, navikao na HDZ-ove stalne prijetnje, ucjene i pokušaje vršenja pritisaka“, ističe Kajan.
No, drago mu je da su i druge političke stranke, tj. njihovi predstavnici vidjeli da HDZ nema granica u pokušajima ostvarivanja svojih ciljeva i da im ucjene i prijetnje nisu strane.