SARAJEVO, (Patria) - Američka senatorka Jeanne Shaheen predsjednica Podkomiteta SFRC-a (Odbor Senata Sjedinjenih Država za vanjske odnose) za Evropu i regionalnu sigurnosnu saradnju, predstavila je novo dvostranačko zakonodavstvo sa senatorom Rogerom Wickerom pod nazivom Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana. Ovaj zakon bi podržao ekonomski razvoj u regionu kroz inicijative o infrastrukturi, trgovini i borbi protiv korupcije, uključujući kodifikaciju sankcija za odvraćanje destabilizujućih aktivnosti na Zapadnom Balkanu.
„Usred ničim izazvanog ruskog rata u Ukrajini i Putinovih jasnih ambicija da širi zloćudni uticaj širom Istočne Evrope, odnos Sjedinjenih Država sa Zapadnim Balkanom je ključan. Zato sam ponosna što uvodim novo dvostranačko zakonodavstvo koje jača trgovinu i investicije između SAD-a i Zapadnog Balkana, dok iskorijenjuje lokalnu korupciju i kodificira sankcije protiv destabilizirajućih aktera – što sve utire put većoj euroatlantskoj integraciji”, rekla je Shaheen.
„Kada sam u proljeće putovala na Zapadni Balkan, srela sam se sa mladim liderima koji su dijelili svoje snove o izgradnji prosperitetne budućnosti u zemljama sa jakim demokratskim institucijama i ekonomskim prilikama. Njihove priče – njihove vizije izgradnje svjetlije budućnosti za sljedeću generaciju – inspirisale su moje zakonodavstvo. Ovaj region zaslužuje svaki mogući alat za izgradnju održivih demokratija, i ja sam ponosan što vodim ovaj dvostranački zakon koji bi podstakao odnose između SAD-a i naših balkanskih partnera i podstakao veću regionalnu integraciju", dodala je
„Balkan je zemlja sa bogatim i raznovrsnim naslijeđem, a takođe zauzimaju sve važniju poziciju u evropskim poslovima“, rekao je Wicker i dodao: "Ovaj zakon bi poslao snažan dvostranački signal da su Sjedinjene Države posvećene podršci diplomatiji u regionu”.
Senatori Dick Durbin, Thom Tillis, Chris van Hollen, Ben Cardin i Chris Murphy su sponzori ovog zakona i oni su o njemu iznijeli svoje mišljenje.
Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana u najkraćem:
- Uspostavlja regionalnu inicijativu za trgovinu i ekonomsku konkurentnost, koja bi podržala demokratsku otpornost, ekonomski razvoj i prosperitet u regionu.
- Osniva inicijativu za borbu protiv korupcije koja usmjerava državnog sekretara da pruži tehničku pomoć svakoj zemlji zapadnog Balkana u izradi nacionalne strategije za borbu protiv korupcije.
- Kodificira dvije izvršne naredbe SAD koje bi dale ovlaštenje za sankcije protiv onih koji prijete miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i koji su uključeni u koruptivno ponašanje.
- Jača univerzitetska partnerstva, podstiče angažman Mirovnog korpusa u regionu, stvara Balkansku inicijativu mladih lidera i zahtijeva od Razvojne finansijske korporacije da otvori prethodno najavljenu kancelariju u regionu.
Zanimljivo, zakonom se predviđa i preispitivanje efikasnosti postojećih inicijativa regionalne saradnje, kao što je inicijativa Otvoreni Balkan.
Također, predloženi zakon se nadovezuje na dosadašnju politiku SAD koja zagovara uključivanje zemalja Zapadnog Balkana u NATO, a kada je riječ o BiH i raspoređivanje snaga Sjevernoatlantskog saveza u našoj zemlji ukoliko Rusija na jesen blokira produženje operacije EUFOR-Althea.