"Zajedničke institucije" je uobičajen naziv za državne institucije BiH, koji se koristi još od uspostave prvih organa vlasti nakon potpisivanje Dejtonskog sporazuma. U domaći govor su ga uveli međunarodni predstavnici, ali je zdušno prihvaćen, pogotovo kod onih koji su negirali cjelovitost i kontinuitet postojanja BiH.
Iako djeluje benigno, iza ovakve konstrukcije se, zapravo, krije ozbiljan pokušaj negiranja samog postojanja BiH kao države. Naime, termin "zajedničke institucije" se koristi uglavnom za organe upravljanja koje prilikom udruživanja formiraju nezavisne države. Tako, recimo, zajedničke institucije imaju EU, NATO i druge slične organizacije. Time se, zapravo, BiH svodi na zajednicu nezavisnih država, čime se državni suverenitet daje entitetima.
A koliko je ovaj termin uvriježen, ilustruje i podatak da se on našao i u domaćim zakonima, poput Zakona o zastavi. Vodeći se ovom činjenicom, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH Denis Zvizdić je pokrenuo incijativu da se ova nelogičnost ispravi.
- Upravo sam, po hitnoj proceduri, uputio dva zakona. Prvi, izmjenu Zakona o zastavi BiH kako bi se brisala neustavna sintagma "zajedničke institucije" u dijelu koji se odnosi na objekte na kojima se obavezno ističe zastava. Nedopustivo je da ta formulacija stoji u tako važnom zakonu, naveo je Zvizdić u obavijesti na društvenim mrežama.
U ovom trenutku ovo se čini samo kao dobra predizborna tema, jer će dati priliku i onima koji forsiraju naziv zajedničke institucije da na odbrani toga grade svoj rejting. Pravo pitanje za Zvizdića je što se on i ostali političari koji decenijama jedu budžetski hljeb nisu ranije sjetili braiti državu. Osim toga da bi se zajedničke institucije našle u zakonima nisu bili dovoljni samo glasovi Srba i Hrvata.