SARAJEVO, (Patria) - Kod nas prošlost ne prestaje. Ona traje, bez većih promjena, gotovo dva stoljeća. Ako ćemo prebrojavati po stoljećima, možemo reći da traje treće stoljeće, poručio je to Amir Kliko s Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
Kliko ističe da su se političke ideje iz susjedstva na račun teritorije i života Bošnjaka (prvo crnogorske i srpske, a potom i hrvatske) začele početkom 19. stoljeća, potrajale čitavo 20. i bez imalo slabljenja nastoje se ostvariti i u ovom, 21.
– S izuzetkom Crne Gore, koja je morala odustati od istočne Hercegovine zbog toga što bi sada imala sukob sa RS, odnosno “srpskim svetom” – navodi Kliko.
Prema njegovim riječima, naša prošlost uvijek se zadržavala i kao sadašnjost, a sadašnja situacija pokazuje da će potrajati i u budućnosti.
– Posljedice te prošlosti bile su genocid nad Bošnjacima i njihov progon. Unazad nekoliko generacija Bošnjaka, svaka je imala to teško iskustvo.
Zašto genocid nad Bošnjacima? Zato što se bez njihovog biološkog uništenja ne mogu ostvariti velikodržavne političke ideje iz susjedstva – govori Kliko.
Dalje navodi kako osjeća da bi većina Bošnjaka vrlo rado zaboravila prošlost, kada bi joj susjedi konačno dopustili da umre i postane stvarna prošlost, a ne generacijska sadašnjost i budućnost generacije koja se rađa i generacije koju će ona poroditi.
Ostvarili smo prednost – državu
– Razlika između prošlosti koju još živimo, i prošlosti koju su naši prethodnici živjeli jeste što sada imamo državu. Međunarodno zagarantiranu.
Dakle, bez obzira koliko nam je prošlost bila teška, neke mehanizme samozaštite smo ostvarili. Izgubili smo krv, ali su i agresori svoju prosuli.
Ipak, mi smo ostvarili prednost, državu. Zato je na nju sada toliki atak od strane agresora 21. stoljeća. Ako nam unište državu, opet smo bez samozaštite i ponovo izloženi agresiji/genocide – mišljenja je Kliko.
Nismo mi, Bošnjaci, nastavlja Kliko, zakovani svojom voljom u prošlosti – “zakovali su nas naši susjedi (Srbija i Hrvatska)”.
– Mi bismo se vrlo radi raskovali njenih okova i živjeli u miru sa susjedima. Ali, nam oni ne dopuštaju.
Ako je cijena skidanja okova prošlosti zaborav naših patnji i odustajanje od države i domovine, nećemo se raskovati. Pamtit ćemo, podsjećati svijet i vlastiti narod, a kako bi bili spremni da se ponovo odbrane od aveti prošlosti iz državnog susjedstva.
A Enis Bešlagić je glumac. Plaćen je da glumi i izgovara tekstove scenarista – zaključuje Amir Kliko.