(Patria) - U organizaciji Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, nizom aktivnosti obilježena je 30. godišnjica formiranja Prvog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, u znak sjećanja na sve heroje, šehide, poginule borce – branitelje Sarajeva naše jedine domovine BiH, kao i poginule civile, koji su svoje živote ugradili u njene temelje.
Svečana akademija održana je večeras u Domu mladih Skenderija, na kojoj se prisutnim obratio ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović. Jedan od najvažnijih zadataka koje je sebi postavio jeste rad na razvoju i očuvanju kulture sjećanja, koja je, kako je rekao, naša kolektivna obaveza, kako privatna tako i institucionalna. Tokom obraćanja, sa ministrom je na bini stajao Jahja, unuk bosanskohercegovačkog heroja Čedomira Domuza, dobitnika tri najveća ratna priznanja.
"Budućnost jednog naroda ogleda se u načinu na koji se taj narod odnosi prema svojoj prošlosti. Samo izgradnja i očuvanje kulture sjećanja može pružiti novim generacijama ispravne uzore, ponuditi im ispravan sistem moralnih vrijednosti i pomoći im da izrastu u zdrave, odgovorne i hrabre ličnosti. Zato sam ja za ovu priliku odlučio da vas upoznam sa jednim zanimljivim dječakom. Ono što Jahju izdvaja od većine njegovih vršnjaka jeste to što on, sa svojih samo sedam godina, mašta da postane predsjednik Bosne i Hercegovine. Jahja ne razmišlja da ode odavde, on pravi ozbiljne planove za ovu zemlju i svi koji ga poznaju već ga zovu 'predsjedniče'. Kada odgajate djecu na ispravnim temeljima i dajete im uzore kakvi su naši heroji, oni koji su odbranili ovu zemlju od daleko jačeg i nadmoćnijeg neprijatelja, onda dobijate generacije koje znaju da ništa nije nemoguće. Generacije koje ne maštaju kako da napuste svoju zemlju. Naš zadatak je odgajati generacije koje će dušom i srcem voljeti svoju domovinu. Pokazati im da se ne živi od domovine, nego ZA domovinu. Generacije koje će maštati kako popraviti stanje u svojoj zemlji, učiniti sve da Bosna i Hercegovina postane stabilna, jaka i prosperitetna zemlja. Generacije koje će insistirati na uspostavljanju pravde i pravednosti. Dužni smo to onima koji danas nisu ovdje sa nama, onima koji su svoje duše i svoja tijela ugradili u temelje Bosne i Hercegovine", naveo je ministar Osmanović.
Dodao je da nije dovoljno da ih se sjetimo i spomenemo jednom godišnje u vremenu obilježavanja godišnjica njihovih pogibija, već stalno spominjanje njih, naših heroja postaviti u vrh društvene ljestvice i isticati ih kao uzore i ideale.
"Mi preživjeli borci, branitelji Bosne i Hercegovine, dužni smo ohrabriti mlade ljude, voditi ih i pomoći im da izrastu u vrijedne, čestite i poštene ljude čije srce će, po uzoru na njihove slavne pretke, kucati za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu. One koji će uspjeti uprkos svim preprekama i teškoćama, baš onako kako smo uspjeli mi onda kada je sve bilo protiv nas. Onda kada je sve izgledalo beznadežno i nemoguće, uspjeli smo se odbraniti, sada je, Jahja, zadatak tebi i tvojim drugaricama i drugovima da nastavite dalje i, uz našu pomoć, ako Bog da, od Bosne i Hercegovine napravite respektabilnu i ponosnu evropsku zemlju", dodao je ministar Osmanović.
Pored ministra Osmanovića, prisutnim su se obratili i predsjednik Saveza brigadnih generala Prvog korpusa Armije RBiH Hilmo Kovač, gradonačelnica Grada Sarajeva Benjamina Karić, penzionisani general major Vahid Karavelić, predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Komšić je u obraćanju na akademiji kazao da često postavlja sebi pitanje: Jesmo li pogriješili što smo raspustili Armiju Bosne i Hercegovine, što smo raspustili Prvi korpus.
"Svjestan sam koliku smo žrtvu napravili raspuštajući takvu vojsku. Činjenica je da duh prvog korpusa, i Armije RBiH je uvijek tu i to je važno. Ovo što smo imali priliku da doživimo sa Prvim korpusom i MUP RBiH je nauk za sve buduće generacije. Hrabrost smo dokazali prije 30-ak godina da odbranimo ovu državu. Drago mi je što mogu reći da smo bili suborci", kazao je Komšić.
U okviru obilježavanja godišnjica formiranja Prvog korpusa Armije RBiH, danas je na mezarju "Kovači" odata počast i položeno cvijeće na centralnom nišanu i mezaru prvog predsjednika RBiH Alije Izetbegovića, kao i na mezaru Mustafe Hajrulahovića Talijana, prvog komandanta Prvog korpusa Armije RBiH u haremu Ali-pašine džamije. Nakon polaganja cvijeća, na Trgu Prvog korpusa Armije RBiH Sanja Sadiković Domuz održala je historijski čas.
Odlukom Predsjedništva RBiH od 18. avgusta 1992 . godine i naredbom Štaba Vrhovne komande Armije RBiH 1. septembra 1992. godine formiran je Prvi korpus Armije RBiH sa sjedištem u Sarajevu. U sastav korpusa su ušle sve, do tada formirane, vojne jedinice sarajevske regije sa oko 30.000 vojnika. Za komandanta je postavljen Mustafa Hajrulahović -Talijan, zamjenik je bio Vahid Karavelić, a načelnik štaba Enver Hadžihasanović.