Piše: Amra Vrabac
Iako još nisu održani izbori niti se znaju izborni pobjednici, neke političke stranke već su otkrile koje pozicije ih zanimaju i gdje vide svoje kadrove.
Sigurno je da će se bitka za svaki glas voditi u Kantonu Sarajevo, a želju da opet bude vlast i predvodi procese ne krije Stranka demokratske akcije. Iako su 2018. godine imali najveći broj glasova, veći dio mandata SDA je bila opozicija. U ovom mandatu izmijenjale su se tri Vlade. U jednoj je samo SDA bila vlast sa SBB-om i DF-om nepunu godinu.
U međuvremenu od 2018. do danas Narod i pravda je jačao svoju poziciju u KS, te je vodeća stranka po broju mandata u Skupštini KS. Na osvojenih šest pridružila su im se još četiri zastupnika iz drugih stranaka. Vlast koju predvodi NIP bit će teško napustiti, pa je za očekivati razgovore o nekim novim trojkama, četvorkama, petorkama...
Ove godine određene planove strankama u KS mogao bi pokvariti i SBiH na čijem je čelu Semir Efendić. On nikada nije krio da bi se prihvatio pozicije premijera KS.
Efendić je prije nekoliko dana održao sastanak sa predsjednikom DF-a Željkom Komšićem kojeg je podržao za Predsjedništvo BiH, ali i u ideji BiH kao građanske države. Da li će to značiti i moguću koaliciju pokazat će se nakon izbornog rezultata. DF bi mogao povećati broj glasova u odnosu na 2018. godinu kada su osvojili tri mandata. Dvoje zastupnika su napustili DF, ali se nakon izlaska iz SDA DF-u pridružio Mirza Čelik.
Predsjednik Naše stranke Edin Forto uspio je za četiri godine biti dva puta premijer Vlade. U prvoj i trećoj Vladi KS. Na tu poziciju je imenovan najviše na insistiranje NIP-a iako je Naša stranka od 2018. godine spala na tri zastupnika, dok su dva prešla u druge stranke. Posljednjih nekoliko mjeseci pridružio im se Damir Nikšić. Forto bi mogao biti pretendent za poziciju premijera.
Iako je predsjednik Nezavisne bh. liste Ibrahim Hadžibajrić na početku imao kapacitet i bio dio Vlade šestorke odnosno skupštinske većine sa dva zastupnika, vrlo brzo je ostao bez zastupnika te je četvorka postala trojka. Nakon ujedinjenja sa A-SDA u Narodni evropski savez Hadžibajrić računa da bi se stranka mogla „oporaviti“ i imati kapacitet da sudjeluje u vlasti, a on da bude premijer KS.
Posljednja informacija koja se pojavila iz SDP-a govori da bi i oni bili voljni predložiti premijera i to Adnana Štetu, aktuelnog ministra saobraćaja. Iako je Šteta ovog ljeta obećao ostavku ukoliko ne bude završena rekonstrukcija tramvajske pruge do 1. septembra, to se nije desilo. Rekonstrukcija pruge nije u potpunosti završena, iako je puštena u rad za zakašnjenjem, a Šteta nije podnio ostavku. Umjesto ostavke, voljan je preuzeti kormilo prvog čovjeka Kantona Sarajevo.
Nije isključeno da se nakon izbora ponovo formira široka koalicija, a kako bi se zaobišla SDA, ali ipak će sve ovisiti o rezultatima izbora.