Piše: Amina Čorbo-Zećo
Nametnute odluke visokog predstavnika Christiana Schmidta u BiH nejasne su na više načina. O tome je jasno govorio i Sven Alkalaj pred Vijećem sigurnosti UN-a.
Jedan značajan aspekt tih nejasnoća je povećanje javnih prihoda. Upravo je autor ovog teksta pitao Schmidta zbog čega širi javnu potrošnju kada su jedne od glavnih preporuka iz Evropske unije smanjenje glomaznog javnog aparata koji nemilosrdno guta budžete Bosne i Hercegovine, prevedeno novac građana BiH!
Schmidt je tada preporučio da ne postavlja pitanje zašto je povećao javnu potrošnju uvodeći 22 nova delegata u Dom naroda: "Molim Vas lijepo"! To je bio odgovor, i još se složio da treba smanjivati javnu potrošnju!?
Nelogičnosti, jedna za drugom.
A zbog čega?
U Bosni i Hercegovini pravilo je da svako donošenje bilo kojeg zakona ima u obrazloženju posebna rubriku o tome da li to iziskuje budžetska sredstva i odakle se misli nadomiriti nastali trošak.
Na tom pravilu je i Schmidtovo nametanje, gdje podiže broj zastupnika u Domu naroda FBiH s 58 na 80 tačnije 22 više.
To su onda 22 plate od po 4.000 KM mjesečno. Mjesečno za njih 22 novih trebat će izdvojiti dodatnih 88.000 KM, a godišnje 1.056.000 KM.
Evidentno je dakle, da se iziskuju novi troškovi, ali Schmidt kao zamjenski zakonodavac nije pokazao odakle će se to platiti. Pretpostavka je da će se to učiniti iz Budžeta FBiH, tačnije to se mora učiniti.
No, šta to znači? Da će morati neke stavke da se smanje kako bi se uplanirao taj dio nedostajućih sredstava.
Važno je napomenuti da onaj 'ko prvi strada' u tim budžetskim planiranjima su redovno socijalne kategorije i infrastrukturni projekti.
Inače, preciznih podataka nema, a po procjenama u javnom sektoru na svim nivoima zaposleno je oko 200.000 ljudi.
Javni sektor obuhvata sve institucije zakonodavne, izvršne i pravosudne vlasti, javnu upravu i sve djelatnosti u kojima država, entiteti, kantoni i općine imaju nadležnosti na temelju zakonskih i vlasničkih prava.
Jednostavna matematika pokazuje da gotovo svaki četvrti zaposleni u BiH prima plaću iz budžeta.
Godišnje to iznosi oko 3,2 milijarde maraka, a sada će to biti i mnogo više!