SARAJEVO, (Patria) - Ambasadorica Velike Britanije Karen Medoks u razgovoru za CdM poručuje da je britanska Vlada zabrinuta zbog situacije u Crnoj Gori.
“U trenutnom geopolitičkom kontekstu, sa ruskom ilegalnom invazijom na Ukrajinu, svaka zemlja na svijetu se suočava sa odlukom o tome ko su joj prijatelji i saveznici. Za Crnu Goru, kao saveznicu u NATO-u, to nije upitno i neće se naći u izolaciji. Ali je ranjiva dok su njene institucije slabe i dok njena Vlada ne funkcioniše punim kapacitetom”, navodi Medoks.
Prema njenim riječima, najbolja odbrana za Crnu Goru bi bila da učvrsti svoja partnerstva, ne samo nastavljanjem posvećenosti vrijednostima NATO-a, već i ulaskom u EU.
“Njeno članstvo u NATO-u pruža određenu sigurnost, ali Crna Gora takođe treba da odradi svoj dio posla, rješavajući svoje slabosti. Koja god vlada dođe sljedeća na vlast, mi ćemo ih ohrabrivati da to postave kao svoj prioritet”, ističe britanska ambasadorica.
Odgovarajući na pitanje CdM-a da li je zbog političke nestabilnosti poljuljan imidž Crne Gore kod međunarodnih partnera, Medoks kaže da su međunarodni partneri svakako zabrinuti zbog onoga što smo ovdje vidjeli prethodnih mjeseci.
“Politička stabilnost sama po sebi nije problem – i mnoge zapadne zemlje su prošle kroz političke promjene i doživjele neizvjesnosti ove godine. U Crnoj Gori promjene vlada nisu problem; pitanja koja nas brinu su nedavne odluke koje sugerišu promjenu dugogodišnjih politika poput usklađivanja sa evropskim principima vladavine prava. Posebno odluka da se ignoriše savjet Venecijanske komisije o ustavnosti izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku”, kazala je Medoks za CdM.
Govoreći o vanjskim faktorima kojima pogoduje kriza u kojoj se nalazi Crna Gora, Medoks podvlači da Ujedinjeno Kraljevstvo i drugi članovi međunarodne zajednice već neko vrijeme komentarišu destabilizujući uticaj Rusije u ovom regionu, uključujući i na Crnu Goru.
Naglašava da vanjski činioci mogu da iskoriste zemlje sa slabim institucijama u kojima pojedinci nisu na odgovarajući način pozvani na odgovornost i gdje kontrole i ravnoteže moći ne mogu efikasno da funkcionišu.
Komentarišući situaciju u kojoj se aktuelna parlamentarna većina oglušila o preporuke Venecijanske komisije i ponovo usvojila izmjene i dopune Zakona o predsjedniku, Medoks kaže da je Vlada Crne Gore pridruživanje EU stavila kao prioritet, a jačanje vladavine prava je ključni korak ka tom cilju.
“Stoga je duboko zabrinjavajuće što je Skupština odlučila da ignoriše savjet Venecijanske komisije usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku. Kao što je naš specijalni izaslanik lord Pič rekao tokom svoje posjete ranije ovog mjeseca, oni koji su glasali za zakon moraju pažljivo razmotriti poruku koju ova odluka šalje evroatlantskim partnerima”, ističe sagovornica CdM-a.
Medoks upozorava da je Ujedinjeno Kraljevstvo zabrinuto zbog porasta tenzija u cijelom regionu.
“Zato je naš specijalni izaslanik ser Stjuart Pič posljednjih sedmica bio toliko aktivan u svim zemljama Zapadnog Balkana. Ali u Crnoj Gori se ovaj trend može preokrenuti. Potrebna nam je deeskalacija retorike između političkih partija koje postavljaju ton u društvu”, naglašava ona.
Medoks kaže da mnogi politički lideri sa kojima je razgovarala posljednjih sedmica imaju iste ciljeve za Crnu Goru i duboko su posvećeni poboljšanju života ljudi ovdje i održavanju evroatlantskog pravca.
“Ali njihova politika i naslijeđeni partijski odnosi ometaju racionalnu diskusiju. Moramo vidjeti politički zreo pristup dijalogu između političara, na ljudskom nivou, tako da stranke sa zajedničkim vrijednostima mogu raditi zajedno na obnavljanju efikasnih institucija koje su otporne na destabilizirajuće uticaje. To će biti izazov u izbornoj godini. Ali proces dijaloga treba započeti što je prije moguće, a prvi zadatak je dogovor o imenovanju sudija Ustavnog suda”, zaključila je Medoks u razgovoru za CdM.