(Patria) - Član predsjedništva BiH Željko Komšić uoči sutrašnje sjednice NSRS na kojoj je predložen i zakon o nepokretnoj imovini u RS koji nije ništa drugo, nego redizajnirani zakon koji je Ustavni sud BiH ranije stavio van snage, najavio je svoje korake.
Naime, on je i prije samog usvajanja zakona najavio da će, ukoliko Skupština Rs-a ponovo usvoji neustavni zakon o nepokretnoj imovini, ponovo će biti, ovaj put sa moje strane, podnesena apelacija Ustavnom sudu.
Pravni stručnjaci ističu da je ovaj potez jedini ispravan, a da eventualna suspenzija zakona od strane Christiana Schmidta i ne bi bila od prevelike koristi, a evo i zašto?
Naime, zahtjev za ocjenu ustavnosti takvog zakona jedini je pravni lijek koji se može efektivno izjaviti. Odluka visokog predstavnika kojom se bi se eventualno takav zakon stavio van snage mora biti objavljena u Službenom glasniku RS, a to se nikada neće desiti.
Međutim kada Ustavni sud stavi van snage takav zakon u Ustavu je jasno propisano da su odluke Ustavnog suda konačne i obavezujuće i one za stupanje u pravnu snagu ne traže objavu u službenom glasniku.
Prema tome Komšić će na kraju jedini legalno i legitimno poduzeti pravno sredstvo koje se može koristiti protiv ovakvog zakona. Odluka Ustavnog suda BiH ne mora se objaviti u Službenom listu.
Problem će nastati ukoliko se naprimjer u nekom međunarodnom sporazumu prizna takva imovina, ili neka banka uzme kao zalog takvu imovinu, recimo u Srbiji, tada će zakon proizvoditi pravna sredstva!
“Dodik očito forsira i nada se tome da ćemo mi odustati od toga da sve što je neustavno osporavamo pred Ustavnim sudom. Naravno, za ovakvo djelovanje odgovornost snose i stranci koji svojim ponašanjem ohrabruju antiustavno djelovanje Dodika i skupštine Rs-a. Od Osmorke, koja tvrdi da se Dodik promijenio ne očekujem da poduzmu bilo šta", kazao je ranije Komšić.
Visoki predstavnik Christian Schmidt, koristeći bonske ovlasti, u aprilu mjesecu suspendirao je ovaj zakon koji je 10. februara usvojio NSRS, do konačne odluke Ustavnog suda BiH. U septembru Ustavni sud Bosne i Hercegovine stavio je van snage Zakon o nepokretnoj imovini RS-a. Utvrdio je da RS nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet ovog zakona jer je to nadležnost Bosne i Hercegovine.
Ali, ništa to ne zaustavlja Dodika. Samo naivni iz Sarajeva vjeruju da je on 'neki novi Dodik'. No, problem je sada veći nego je to bilo prije nekoliko mjeseci. Jer, Bošnjaci Vijeću naroda mogu biti kao ukrasno cvijeće.
Naime, Bošnjaci u RS više neće moći, bez saglasnosti Milorada Dodika, pokretati pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa u Vijeću naroda RS.
Bez tri SNSD-ova Bošnjaka u Klubu Bošnjaka ne postoji dvotrećinska većina za pokretanje pitanja zaštite vitalnog nacionalnog bošnjačkog interesa. Ovo je ranije za Patriju pojašnjavao Adil Osmanović koji je i izabran u Vijeće naroda.
Podsjećamo iz reda bošnjačkog naroda izabrani su: Armin Hamzić, Adil Osmanović, Alija Tabaković, Dževad Mahmutović, Igor Bošnjak, Srebrenka Golić, Aida Prešić, Amir Hurtić.
Prema Ustavu RS, svaki konstitutivni narod u Narodnoj skupštini RS mora imati najmanje četiri poslanika.
“U slučaju da 2/3 jednog od klubova konstitutivnih naroda u Vijeću naroda odluči da se zakon, akt ili propis odnosi na vitalni interes, zakon će razmatrati Vijeće naroda“, piše u Ustavu RS.
No, Hurtić, predsjednik Kluba delegata bošnjačkog naroda ističe za Patriju da treba sačekati da vidimo da li će zakon biti usvojen.
"I ukoliko bude usvojen pokrenuti ćemo pitanje vitalnog nacionalnog interesa i tada će se utvrditi matematička pravila u RS-u, to jeste da li je 5,33 pet ili šest odnosno koliko po matematici u RS-u su dvije trećine od osam", ističe Hurtić.
On priznaje da ne očekuje od tri SNSD-ova Bošnjaka da će glasati za pokretanje pitanja vitalnog nacionalnog interesa.
"Pitanje državne imovine može regulirati samo Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine shodno presudama Ustanovnog suda BiH. Nikad nećemo podržati rješenja koja se zajednički ne usaglase na nivou države Bosne i Hercegovine", kazao je Hurtić za NAP, dodajući da vjeruje da mogu pokrenuti vitalni nacionalni interes.
Ali, to u ovom slučaju malo znači, jer Dodik nezaustavljivo juri ka svome cilju - a to je koncept sastavljene države, do toga mu treba još samo državna imovina!
(A. Čorbo-Zećo)