Članak

Pregled NAP 2022: Godina koju je obilježio rat u Ukrajini

Gasovod Sjeverni tok 2 je raznesen eksplozivom. Italija dobila desničarsku vladu.

(Patria) - Novinska agencija Patria još jednu godinu u nizu pratila je najvažnije događaje u svijetu i o tome Vas obavještavala u stotinama članaka i analiza, a koje su prenosili domaći i regionalni mediji.

I ovu godinu, kao mnoge druge prije, obilježili su ratovi i sukobi, ali ovaj put nakon mnogo godina rat je došao u Evropu, u Ukrajinu, u naše bliže susjedstvo, na samo nekoliko stotina kilometara od naše sjeverne granice. No, prije li dođemo do 24. februara kada je ruska agresija na Ukrajinu počela, osvrnimo se na sam početak 2022. godine i krenimo u rekapitulaciju godine na izmaku, potcrtavajući važne momente.

Godina je počela januarskim pregovorima u Ženevi gdje su ruski i američki zvaničnici pregovarali o sudbini Ukrajine. Svjesni onoga što predstoji Ukrajini, SAD su naredile svom diplomatskom osoblju da napuste Kijev. Kijev nije vjerovao najavama SAD da će ih Rusija napasti, iako je u januaru ruska vojska intervenisala i u Kazahstanu i tamo na vlasti učvrstila odanog političara. Brza pobjeda Moskve u Kazahstanu nije dozvolila ni medijima da se detaljnije zabave ovom temom. SAD doživjele rekordnu inflaciju.

U februaru sve oči su bile uprte u Moskvu i Kijev. Moskva je ismijavala upozorenja iz Washingtona da će doći do invazije na Ukrajinu. Ujedinjeno Kraljevstvo je shvatilo šta se sprema Ukrajini i odlučili su pomoći Kijevu protiv stoljetnog rivala Londona. U Kijev su slijetali britanski avioni sa opremom potrebnom da zaustavi kolone ruskih tenkova. Ta odluka UK bila je presudna – kolone ruskih ruskih vozila su zaustavljene, nakon čega je uslijedio paničan bijeg, da bi se u narednim mjesecima rat oblikovao u ono čemu svjedočimo i danas.

Napad Rusije na Ukrajinu potisnuo je sve vijesti, čak i one o prirodnim katastrofama i nemirima drugdje u svijetu. Koronavirus je pao u drugi plan nakon što je dvije godine bio top tema u svjetskim medijima.

U martu u Ukrajini borbe su sa nastavile. U ostatku svijeta zabilježili smo zatvaranje srednjih škola za djevojke od strane talibana, Sjeverna Koreja nakon pet godina testirala je rakete sposobne da dosegnu tlo SAD, a Dubai je ugostio svjetski značajnu manifestaciju EXPO 2020. Njemačka je počela tražiti načine da pomogne Ukrajini, nakon prethodnog oklijevanja. Rusija prvi put u borbi koristila hipersonično oružje.

U aprilu svjedočili smo protestima u UK zbog cijena hrane, SAD su nastavile sa uvođenjem sankcija Rusiji i režimu Vladimira Putina, ciljajući njegove saradnike i oligarhe. Emmanuel Macron je izborio novi predsjednički mandat. Evropa je tražila način da pomogne Ukrajini i kazni Rusiju.

U maju mjesecu svijet je počeo značajno osjećati posljedice sukoba u Ukrajini. Inflacija je rasla, neke robe je nedostajalo na tržištu, a UN je upozorio da Africi prijeti glad. U maju je umro i predsjednik UAE Khalifa bin Zayed Al Nahyan. Istočna Evropa je počela masovno ulaganje u svoje vojne kapacitete. SAD testirale hipersonično oružje. 

Juni je bio početak toplog ljeta u Evropi i širom svijeta, a koje su pratili ogromni požari. Inflacija se zahuktavala, kriza na tržištu se sve više osjećala, a cijene energenata su počele rasti i brinuti svijet šta će se desiti tokom zime. Rat u Ukrajini nastavljao se istom žestinom. Turska je obavijestila UN da od sada ta zemlja mijenja svoj engleski naziv Turkey u Turkiye.

Juli mjesec je počeo ostavkom britanskog premijera Borisa Johnsona. Temperature u Evropi obarale su rekorde, pa je sve više zemalja bilježilo temperature od preko 40 stepeni Celzijusa. NATO je potpisao protokol o pridruživanju Švedske i Finske koje su izrazile želju za pristupanje, usljed ruske agresije na Ukrajinu. U Japanu je na ulici ubijen bivši premijer Shinzo Abe. Joseph Biden je došao u Saudijsku Arabiju da ubijedi Rijad u povećanje proizvodnje nafte, što su dugogodišnji saveznici odbili.

U augustu je Nancy Pelosi svojom posjetom Tajvanu naljutila Kinu koja je pokrenula višednevne vojne manevre. U Moskvi ubijena Darya Dugina, kćerka filozofa Alexandera Dugina. Američki FBI je počeo sa pretresima imanja Donalda Trumpa u potrazi za povjerljivim dokumentima koje je bivši predsjednik odnio iz Bijele kuće. Ukrajina je počela izvoditi značajne ofanzivne operacije i pokazala sebi i svijetu da Rusiju može potisnuti. Talibani su slavili godišnjicu povratka na vlast u Kabulu.

Tokom septembra preminula je kraljica Elizabeta u 96. godini. U Iranu je umrla djevojka Mahsa Amini, što je bio povod za velike demonstracije koje su trajale mjesecima. Demonstranti su tvrdili da je ubijena zbog policijske brutalnosti, a vlast da se ne radi o policijskoj torturi. Energetska kriza u Evropi dostizala je svoj vrhunac zbog sankcija Rusiji od strane Zapada. Svjetska zdravstvena orgnizacija je objavila da je kraj pandemije koronavirusa „na vidiku“, što je dovelo do novog vala popuštanja uvedenih mjera. Ukrajinska vojska nezaustavljivo je napredovala širom zemlje.

Gasovod Sjeverni tok 2 je raznesen eksplozivom. Italija dobila desničarsku vladu.

Oktobar je obilježen dolaskom Rishija Sunaka na premijersko mjesto u Londonu. Ukrajinska vojska je i dalje nizala pobjede, energetska kriza se nastavljala, kao i inflacija. Evropa je prestala da brine o velikim požarima i sušama. Protesti u Iranu su nastavljeni. Elon Musk je kupio Twitter i uzdrmao društvene mreže u SAD. Milijarder je obećao da će ta popularna mreža dobiti nova pravila i da će odstupiti od ranijih zabrana. Izrael i Liban postigli historijski sporazum o korištenju prirodnog gasa. Lula da Silva na izborima porazio kontroverznog Jaira
Bolsonara.

Novembar je počeo samitom u Egiptu na kome su još jednom svjetske vođe dale obećanje da će se boriti protiv klimatskih promjena. Svjetska populacija narasla je na osam milijardi, što znači da je svijetu trebalo samo 11 godina da dobije novu milijardu stanovnika.

U Kataru je počeo Mundijal i fudbal je postao glavna vijest. Trump najavio svoju kandidaturu za američke predsjedničke izbore. Ukrajinska ofanziva je usporavala, ali ipak su bilježene značajne pobjede. Kineski predsjednik Xi Jinping je učvrstio vlast u zemlji, a na ulice Kine su izašli građani nezadovoljni strogim mjerama u borbi protiv koronavirusa. U SAD, dvije partije su išle na izbore čijim ishodom više mogu biti zadovoljni vladajući.

Decembar je počeo odlukom Kine da ublaži mjere u borbi protiv koronavirusa, što je dovelo do novog talasa u njegovom širenju. Peru je svjedočio pokušaju državnog udara. Naučnici u
SAD su došli do revolucionarnog otkrića u polju fuzije i proizvodnje energije.

Evropski parlament potresao je korupcijski skandal. Izrael je dobio „najdesniju vladu“ u svojoj historiji. Kina je odlučila da se ponudi arapskim zemljama ruku prijateljstva i saradnje, bacajući rukavicu u lice najvećoj svjetskoj sili. Ukrajina i Rusija došli su u pat poziciju na vojnom planu i pored pregovora počeli pripremati svoje snage za nove operacije čim to vremenski uslovi dozvole. Američki magazin Time izabrao je ukrajinskog predsjednika Volodymyra Zelenskog za ličnost godine u svijetu.

Preminuo je Pele koji je predstavljao značajnu političku i društvenu figuru u toj zemlji, ali i širom Latinske Amerike. Mediji su javili da je ozbiljno narušeno zdravlje bivšeg pape Benedikta XVI, umro je 31. decembra.

#BiH #Svijet #NAP #Pregled2022 #Rekapitulacija