(Patria) - Indija je odobrila plan poticaja od 174,9 milijardi rupija (2,11 milijardi dolara) za promoviranje zelenog vodonika u pokušaju da smanji emisije i postane glavni izvoznik u ovoj oblasti, rekao je tamošnji ministar informisanja.
Ovaj potez ima za cilj da pomogne Indiji, jednom od najvećih svjetskih emitera stakleničkih plinova, da postigne nultu emisiju ugljika do 2070. godine. Zemlja ima za cilj godišnju proizvodnju od 5 miliona tona zelenog vodonika do 2030. godine, smanjujući za oko 50 miliona tona emisija ugljenika i uštedeći trilion rupija na uvozu fosilnih goriva, rekao je ministar Anurag Thakur novinarima.
„Naš cilj je da Indiju uspostavimo kao globalno središte zelenog vodonika“, rekao je Thakur.
„Učinit ćemo napore da dobijemo najmanje 10 posto globalne potražnje za zelenim vodonikom (do 2030.)”, dodao je.
Vladin poticaj ima za cilj da zeleni vodonik učini pristupačnim i smanji njegovu cijenu proizvodnje, koja trenutno iznosi 300 rupija na 400 rupija po kilogramu, prema izvorima iz industrije.
Postrojenja za proizvodnju đubriva, željezo i rafinerije trenutno troše sivi vodonik, proizveden putem fosilnih goriva, od 5 miliona tona godišnje, prema industrijskim izvorima. Proizvodnja sivog vodonika košta oko 200 rupija po kg, dodaju izvori, jer su troškovi plina povećali cijene sa 130 rupija po kg.
Vlada očekuje ulaganja u ukupnom iznosu od 8 triliona indijskih rupija (96,65 milijardi dolara) u sektor zelenog vodonika do 2030. godine, rekao je Thakur, dodajući da će biti dati poticaji za proizvodnju elektrolizera i proizvodnju zelenog vodonika.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija već su odobrile poticaje vrijedne milijarde dolara za projekte zelenog vodonika. Indijske kompanije kao što su Reliance Industries, Indian Oil, NTPC, Adani Enterprises, JSW Energy, ReNew Power i Acme Solar imaju velike planove za zeleni vodonik.
Vladin program poticaja, nazvan „Strateške intervencije za program tranzicije zelenog vodonika (SIGHT)“, također će trebati dodatnu državnu potrošnju od 14,66 milijardi rupija za pilot projekte i oko 8 milijardi rupija za istraživanje i druge troškove, piše Reuters.