Članak

Još jedna podjela u Arapskoj ligi: Bojkot sastanka u Libiji

Pet od 22 države članice Arapske lige poslalo je svoje ministre vanjskih poslova na periodični, konsultativni sastanak.

(Patria) - Nekoliko visokih arapskih diplomata sastala se u nedjelju u libijskoj prijestolnici na skupu koji su bojkotovali moćni ministri vanjskih poslova koji su tvrdili da je okončan mandat vlade sa
sjedištem u Tripoliju, piše AP. 

Pet od 22 države članice Arapske lige poslalo je svoje ministre vanjskih poslova na periodični, konsultativni sastanak. Među njima su bili i šefovi diplomatija susjednih Alžira i Tunisa, javljaju lokalni mediji. Drugi su poslali svoje izaslanike na sastanak u Tripoli. 

Među onima koji su bojkotovali skup bio je i Egipat, koji je doveo u pitanje legitimitet vlade premijera Abdela Hamida Dbeibaha, nakon što je libijski parlament sa sjedištem na istoku prošle godine imenovao rivalskog premijera. Ministri vanjskih poslova zaljevskih monarhija Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata također nisu prisustvovali, kao i generalni sekretar Arapske lige Ahmed Aboul-Gheit.

Najla Mangoush, ministar vanjskih poslova libijske administracije sa sjedištem u Tripoliju, rekla je da oni „insistiraju na punom ostvarivanju libijskih prava“ u Arapskoj ligi, u vezi s rotirajućim vodstvom pan-arapske organizacije.

U septembru se egipatski ministar vanjskih poslova Sameh Shoukry povukao sa sjednice Arapske lige kojom je predsjedavala Mangoush, protestirajući zbog toga što predstavlja Libiju na pan-arapskom samitu.

Premijer Fathy Bashagha, koji predsjedava rivalskom vladom na istoku zemlje, nazvao je sastanak „farsom“ koju je organizirala Dbeibahova administracija kako bi tvrdila da je to međunarodno priznata vlada u Libiji. On je pozdravio one koji su bojkotovali sastanak i pozvao Alžir i Tunis da preispitaju svoju politiku prema Libiji.

Trenutni politički zastoj u Libiji proizašao je iz neuspjeha održavanja izbora u decembru 2021. i Dbeibahovog odbijanja da se povuče. Kao odgovor, parlament sa sjedištem na istoku zemlje imenovao je Bashagu, koji mjesecima pokušava da instalira svoju vladu u Tripoliju. Dugotrajni sukob između dvije vlade doveo je do izbijanja sukoba u Tripoliju prošle godine, rizikujući povratak građanskog rata u naftom bogatu naciju nakon mjeseci relativnog mira.

Prošlog mjeseca, specijalni izaslanik UN-a za Libiju, Abdoulaye Bathily, upozorio je da su znakovi podjele već očigledni, a politička kriza u zemlji „utiče na dobrobit ljudi, ugrožava njihovu sigurnost i prijeti samom njihovom postojanju“.

#Svijet