Piše: A. Čorbo-Zećo
Na sveopće iznenađenje javnosti u Sloveniji, ali i u Evropskoj uniji ministrica vanjskih poslova Republike Slovenije Tanja Fajon osvanula je na ruskoj novinskoj agenciji TASS.
U vijesti koja je emitovana nije upućena kritika ministrici Fajon, već suho prenesena izjava data na na slovenačkoj diplomatskoj konferenciji.
To prevedeno znači da izjava Tanje Fajon, koja se deklariše kao velika socijaldemokratkinja odgovara politici Vladimira Putina!
Tako je slovenačka ministrica vanjskih poslova kazala da su trajni mir i stabilnost u Evropi nemogući bez Rusije.
"Čim se mir postigne, najvažnija stvar - pored obnove Ukrajine - biće da se obnovi dijalog sa Rusijom. To će nam pomoći da spriječimo početak hladnog rata u Evropi. Shvatamo da bez Rusije neće biti trajni mir i stabilnost na našem kontinentu, tako da će to morati biti dio rasprave o novoj sigurnosnoj arhitekturi u Evropi”, kazala je Fajon, a što je jako dobro prihvaćeno u Rusiji!?
Međutim, nedavno je Fajon tokom posjete Bosni i Hercegovini govorila nešto drugačije, pa se pitamo koja je Fajon stvarna.
U Sarajevu je izjavila da je integracija zemalja Zapadnog Balkana visoko na listi prioriteta Evropske unije (EU), te da je to ključni odgovor na pojačan ruski utjecaj u ovoj regiji.
Gdje je nestala Fajon u borbi protiv ruskog utjecaja, do toga da se Rusija zbog stalnog mira mora pitati i pregovarati s njom!
"Slovenija je pružila ruku Bosni i Hercegovini, a prvenstveno od vas zavisi koliko jako ćete stisnuti tu pruženu Slovenije i EU", rekla je Fajon.
I možda bismo i stisnuli tu ruku još jače, da sada znamo precizno šta stišćemo – borbu protiv ruskog utjecaja ili onu ruku koja priziva Rusiju da se i ona nešto pita!?
Ako se, pak, pogleda historija i veze Angele Merkel sa Rusijom, uvidjet ćemo da plan odobrovoljavanja Rusije ne ide po planu. Dokaz za to je agresija na Ukrajinu, jer zahtjeva nikad dosta.
Možda bi se Fajon mogla prisjetiti da agresija Rusije na Ukrajinu od 24. februara prošle godine je događaj koji je napravio prekretnicu u historiji istočne Evrope.
Strah od Rusije, koji se uvukao u taj dio Evrope, bio je povod za nove korake Sjedinjenih Američkih Država, poput novog raspoređivanja američkih trupa u taj dio svijeta, jačanja niza armija od Baltika do Crnog mora i odlučnost da se brani „svaki inč“ teritorije saveznika, kako je to rekao predsjednik Joseph Biden.
Uz Rumuniju na južnom krilu NATO-a, Poljska ima vodeću ulogu u jačanju američke prisutnosti na istoku Evrope.
I koliko će nam još vlastitih slabosti i zbunjujuće politike servirati briselska Evropa koja se baš i ne snalazi pred 'ruskim svijetom'?