(Patria) - Predsjedništvo BiH u ponedjeljak bi trebalo primiti delegaciju Parlamentarne grupe za Jugoistočnu Evropu njemačkog Bundestaga.
Bit će ovo prilika za razgovor članova Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, Željka Komšića i Denisa Bećirovića o politici Njemačke prema BiH.
Kako je jučer objavio njemački Der Spiegel predsjedavajući Odbora za vanjsku politiku njemačkog Bundestaga Mihael Rot (Michael Roth) iz redova SPD-a potvrdio je da je došlo pismo grupe bivših diplomata i stručnjaka za Balkan u kojem zahtijevaju opoziv Christiana Schmidta, visokog predstavnika međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu. U pismu Komitetu za vanjske poslove Bundestaga optužuju političara CSU da je nanio "trajnu štetu" mirovnom procesu u BiH i imidžu Savezne Republike.
Roth je najavio da će Schmidt imati priliku da se izjasni o optužbama iznesenim u pismu.
Inače, visoki predstavnik suočava se sa brojnim kritikama kako u BiH, tako i od evropskih parlamentaraca, ali i članova Bundestaga zbog svojih postupaka. Tako je problematična odluka Schmidta da u izbornoj noći nametne izmjene Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH u cilju deblokade procesa uspostave vlasti, što se u praksi ipak pokazalo suprotnim. Schmidt je imao više susreta sa hrvatskim zvaničnicima, a premijer Hrvatske Andrej Plenković nije krio zadovoljstvo nametnutim rješenjima pripisujući zasluge hrvatskoj politici za to. Schmidtu se zamjeraju i česti odlasci u Beograd, te susreti sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem, pa izgleda da Schmidt svoje postupke i djelovanje u BiH dogovara sa ove dvije države koje se itekako preko svojih ekspozitura miješaju u unutrašnje stvari u BiH.
Nakon saslušanja pred AFET-om koje je održano iza zatvorenih vrata čime su članovi Odbora za vanjske poslove onemogućeni da javno iznose ono što su čuli i kazali Schmidtu, kao i nakon saslušanja pred Komitetom za vanjske poslove Britanskog parlamenta kritike visokom predstavniku su se nastavile.
Prevladava mišljenje da bi Njemačka trebala pokrenuti proces povlačenja Schmidta s ove pozicije jer se zbog njegovog djelovanja sve fakturiše i njemačkoj politici koja je već godinama jedan od najvećih ekonomskih partnera BiH i u kojoj živi i veliki broj građana porijeklom iz BiH.
Iako je evidentno da i u samom Bundestagu postoje različita mišljenja i parlamentarci koji su naklonjeni određenim politikama u BiH, daljnje djelovanje Schmidta moglo bi dodatno zakomplikovati situaciju u BiH.