(Patria) - U susret sastanka delegacija SNSD i HDZ-a u Banja Luci danas, gdje bi prema najavama ove dvije delegacije trebale razmatrati zajednički stav oko interkonekcija mnogo je toga što javnost, ali i izabrani predstavnici vlasti zaboravljaju.
Almir Bečarević, stručnjak za gas u autorskom tekstu za Patriju pojašnjava sve važne detalje kada je riječ o Južnoj interkonekciji.
Vlada FBiH je na svojoj 106. sjednici održanoj 15.06.2017. godine jednoglasno usvojila Zaključak kojim je zadužen BH-Gas da intenzivira aktivnosti na projektu Južna interkonekcija. Za taj Zaključak su glasali svi ministri u Vladi FBiH bez obzira na stranačku ili nacionalnu pripadnost.
Nakon ovog zaključka urađene su sve studije, uključivo i studija uticaja na okoliš, i predat je zahtjev za dobivanje Urbanističke saglasnosti u resorno ministarstvo nadležno za dozvole. Urbanistička glasi na BH-Gas i na istu se čeka gotovo dvije godine.
2020. godine Energetska zajednica objavljuje listu projekata koji su dobili zeleno svjetlo kao projekti od interesa za određene zemlje gdje je na toj listi pod tačkom 3. navedena Južna interkonekcija koja će se realizovati učešćem Plinacra i BH-Gasa.
Na sastanku koji je održan 20.02.2023. godine g. Čović i g. Filipović, ministar u Vladi Hrvatske, uobličiše sljedeće, citiram: „...a prirodno je da mislimo i na Hrvate u BiH i da u Hrvatskoj napravimo trasu do granice s BiH. Tu smo u tijesnoj suradnji s Čovićem da se napravi plinifikacija s ove strane granice tako da plin koji bude dolazio preko našeg LNG terminala s Krka...“
Možda u ovom slučaju priroda radi za ovu saradnju, a dokumenti ne govore tako. U prilog ove tvrdnje prezentujem dokument koji je potpisan 2021. godine kojim se definiše interkonekcijska tačka dva plinovoda, a koji su potpisali Plinacro i BH-Gas.
Sve naprijed navedeno je na kraju sadržano u Sporazum između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o IZGRADNJI GASOVODA „JUŽNA INTERKONEKCIJA BOSNE I HERCEGOVINE I REPUBLIKE HRVATSKE“ NA PRAVCU ZAGVOZD (HR) – POSUŠJE (BIH) – NOVI TRAVNIK/TRAVNIK SA ODVOJKOM ZA MOSTAR. Ovaj Sporazum poziva se na zaključak Vlade FBiH i na Program javnih investicija u FBiH kojim je definisano da je BH-Gas nosilac projekta izgradnje Južne interkonekcije.
Sada se postavlja pitanje gdje je onda problem?
Problem je nastao onog trenutka kada su dostavljeni amandmani na Zakon o Južnoj interkonekciji kojim se traži brisanje BH-Gasa iz zakona, a na njegovo mjesto da se upiše nova kompanija „Južna plinska interkonekcija“. Istovremeno, sada je i problem međudržavni sporazum sa Republikom Hrvatskom jer tamo su prozvani dokumenti koji vode samo do BH-Gasa, nova kompanija se ne spominje jer nije niti postojala kada je dokument nastajao. Da bi sada bila prihvatljiva Južna interkonekcija mora se obezbijediti saglasnost SNSD-a da se iz sporazuma briše BH-Gas i da se ili ostavi prazan prostor ili upiše kompanija „Južna plinska interkonekcija“. Međudržavni Sporazum predlaže ministarstvo u kojem je g. Košarac, pa sada sve treba uobličiti prije ovog četvrtka ili prolongirati sve za naredni četvrtak.
Da bi sve bilo idilično potrebna je i jedna ruka Bošnjaka kako bi se našlo opravdanje i za Novu istočnu interkonekciju i za Južnu interkonekciju, ali bez onoga ko je sve ovo vodio, čitati BH-Gas.
Na kraju, ovaj tekst je nastao kao zahvalnost za sve one koji su projekat Južne interkonekcije doveli do glavnog projekta ne gledajući stranke i narode već interes da se za BiH obezbijedi sigurnost snabdijevanja gasom ili plinom sve u zavisnosti koju jezičku varijantu koristimo, ali dobro se znamo.