Piše: Rasim Belko
Stat’ će nekad taj rat u Rusiji, ako Bog da, što prije, izjavi danas pred novinarima ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković. I mi se nadamo da će agresija Rusije na Ukrajinu biti okončana čim prije i to oslobađanjem okupirane ukrajinske teritorije.
I nadamo se da će ministar Konaković naučiti da počne misliti o čemu i kako govori. Jasno je da je lapsus lingua kada kaže da će biti okončan rat u Rusiji a misli na Ukrajinu. Ali mnogo toga što kaže u posljednje vrijeme šef bh. diplomatije nije jasno domaćoj javnosti.
I dok s jedne strane možemo razumjeti tu njegovu jezičku smušenost, ipak je početnik u diplomatiji, s druge strane takvi istupi šefa diplomatije jedne države otvaraju mnogo prostora za pitanja i sumnje u stavove koje iznosi.
I ma koliko se ljutio na novinare i medije, Konaković svojim istupima sam daje povod da te sumnje ostanu zapisane u tekstovima novinara, kao što će tinjati sumnja hoće li Konaković i njegove kolege u Vijeću ministara dozvoliti da Vlada Hrvatske diktira uslove izmjena izbornog zakonodavstva.
Smušeni Konaković pokušao nas je uvjeriti da to nije cilj premijera, ministra vanjskih poslova i predsjednika Hrvatske i to nakon sijaset poruka i objava u kojem se aktuelno hrvatsko rukovodstvo hvalilo uspjehom u nametnutim izmjenama Izbornog zakona Christiana Schmidta.
No, Konaković je u ushićenom obraćanju novinarima u centru Sarajeva ispalio nekoliko rečenica zbog kojih bi se morali zabrinuti svi koji Bosnu i Hercegovinu vide kao samostalnu državu, diverzifikovanu od opasnog utjecaja susjeda i loših momaka na geopolitičkoj sceni.
Benigno je sve što je rekao o izbornom zakonodavstvu u odnosu na rečenice koje je izrekao o interkonekcijama kojima se, posve evidentno, Bosna i Hercegovina pokušava energetski porobiti. No, Konaković u tome ne vidi problem, već naprotiv, njemu je to prilika za ekonomski napredak. Koliko je bitna ekonomska zarada porobljenoj državi, o tome valjda nije stigao da razmišlja.
“Ja sam za to da se sve interkonekcije pokrenu, da se sve počnu realizirati. I tu imate benevolentne stavove ambasada. BiH ima potencijal, volio bih što više interkonekcija da imamo, ako riješimo pitanja istočne i južne i svih drugih interkonekcija, lako ćemo se mi dogovoriti ko će time upravljati, naravno u skladu s Ustavom BiH”, kaže šef bh. diplomatije.
I to izgovori nakon što je izašao sa sjednice Predsjedništva države na kojem je članica krovne bh. institucije iz Rs Željka Cvijanović najavila svojevrsni entitetski veto na pitanje donošenja zakona o gasu na državnom nivou.
Dakle, politika iz entiteta Rs je vrlo jasna. Predsjednik tog entiteta definisao ju je još prije ulaska u partnerstvo s Konakovićem i sarajevskom „trojkom“. “Tri projekta su test i uslov funkcionisanja državne vlasti - aerodrom Trebinje, HE ‘Buk Bijela’ i ISTOČNA INTERKONEKCIJA”, poručio je Dodik.
Nova istočna interkonekcija je ruski projekat koji cijelom dužinom prolazi kroz entitet Rs.
Na njega je upozorio stručnjak za gas Almir Bečarević: “Nova istočna interkonekcija je ruski gasni projekat u BiH i nikakve veze nema entitet Rs sa ovim namjerama izgradnje, osim što bi cijelom svojom trasom prelazio preko ovog manjeg bh. entiteta. Nova istočna interkonekcija pokušaj je stvaranja ovisnosti o ruskom gasu na isti način kako se pokušava preko Turskog toka stvoriti ovisnost za zemlje Bugarska, Srbija, Mađarska, BiH, Makedonija i dr., dakle nad onim zemljama koje Rusija još gleda kao dio istočnog bloka”.
Jasno je, dakle, da se o novoj istočnoj interkonekciji ne smije ni razmišljati, a kamo li je podržavati, kako to najavljuje šef diplomatije Konaković zarad neke ekonomske profitabilnosti. Jer, te profitabilnosti za Bosnu i Hercegovinu neće biti s obzirom da je cijeli projekat zamišljen kao oduženje Rs Rusiji za političku podršku.
Južna interkonekcija je s druge strane dobro zamišljen projekat, koji je u međuvremenu zapao u određenu krizu zbog pokušaja HDZ-a, Dragana Čovića, Amira Kabirija (vlasnika Aluminija) i Republike Hrvatske da taj projekat iskoriste za neke svoje političko - ekonomske ciljeve.
I na opasnosti političkog preusmjeravanja Južne interkonekcije upozorio je Bečarević sa stranica Patrije. Zapravo, definisao je to vrlo jasno, kazavši da će Bošnjaci (bosanska Palestina) ostati riba na suhom realizuje li se Južna interkonekcija na način kako ju je definisao HNS, kao politički interes hrvatskog naroda i bude li je realizovala firma pod kontrolom čisto hrvatskog kantona.
Vratimo se sada na onu Konakovićevu “podržavam sve interkonekcije”. Još pri tome dodaje “naravno u skladu s Ustavom BiH”. A plinske konekcije i interkonekcije nisu pitanje ustava nego zakona. A ti zakoni, očito je, postaju kamen spoticanja u novoj državnoj vlasti kojoj pripada i sam Konaković. Kao što joj pripada i Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa koji je nedavno zaprijetio partnerima iz Federacije BiH.
“Vijeće ministara BiH na prvoj narednoj sjednici mora prioritetno usvojiti prijedlog za zaključivanje međunarodnog sporazuma sa Srbijom o izgradnji gasne istočne interkonekcije”, poruči Košarac i naglasi: “U suprotnom ćemo blokirati sve projekte u Federaciji”.
I kako vam sada zvuči Konakovićeva izjava “lako ćemo se mi dogovoriti…”. Meni isto k'o ona da će uskoro stati rat u Rusiji!
@DinoKonakovic - Stat' će nekad taj rat u Rusiji, ako Bog da! pic.twitter.com/fIwcW83Ajf
— Patria (@AgencijaPatria) February 22, 2023