(Patria) - Skoro milion ljudi zatražilo je međunarodnu zaštitu u Evropskoj uniji 2022. godine, čime je broj zahtjeva za azil doveden na nivo koji nije viđen od izbjegličke krize iz 2015-2016 godine, javio je AP
Agencija EU za azil saopštila je da je prošle godine podnijeto 966.000 zahtjeva za azil u 27 zemalja EU, Norveškoj i Švajcarskoj, što je 50% više u odnosu na 2021. To ne uključuje više od 4 miliona ukrajinskih izbeglica kojima je odobrena privremena zaštita u EU, jer je tada aktiviran poseban mehanizam kako bi se izbjeglo urušavanje već zaostalih sistema azila.
Evropska agencija povezala je povećanje s kontinuiranim ublažavanjem ograničenja putovanja zbog COVID-19, povećanjem nesigurnosti hrane i sukobima u mnogim dijelovima svijeta. Iako većina tražilaca azila ulazi u EU legalno, uglavnom avionom sa putnim vizama, neki su bez dozvole prešli i kopnene i morske granice EU, uglavnom preko Zapadnog Balkana i Mediterana.
Sirijci su i dalje bili vodeći među tražiteljima azila u Evropi sa više od 130.000 zahtjeva. Pratili su ih Afganistanci sa 129.000 zahtjeva, a treći su bili Turci sa 55.000 zahtjeva. Venecuelanci, Kolumbijci, Bangladešani i Gruzijci su prošle godine u rekordnom broju zatražili azil, kao i Marokanci, Tunižani i Egipćani. Oko 4% tražilaca azila u 2022. godine izjavilo je da su maloljetnici bez pratnje.
Evropska agencija nije navela koje su zemlje EU prošle godine primile najviše prijava. Ali interni izvještaj EU o migracijama koji je vidio AP navodi Njemačku, Francusku, Španiju, Austriju i Italiju kao prvih pet.
Vlasti za azil su prošle godine donijele odluke o više od 600.000 zahtjeva, ali su primile još više novih predmeta, što je dodatno povećalo postojeći zaostatak. Od analiziranih zahtjeva, 40% je dobilo status izbjeglice ili supsidijarnu zaštitu, uglavnom za sirijske, bjeloruske, eritrejske, jemenske i malijske podnosioce zahtjeva, kao i za većinu Ukrajinaca koji su umjesto privremene zaštite odlučili podnijeti zahtjev za azil.