Članak

Nakon akcije 'Klaster' Dodik traži da se ispitaju diplome zaposlenih u institucijama vlasti i iz Travnika i Širokog Brijega

On je kazao kako je to pitanje suštinski važno za Republiku srpsku.

(Patria) - Provedena akcija Klaster u kojoj su osumnjičeni rukovodioci i odgovorne osobe nekoliko privatnih univerziteta za različita krivična djela mahom u Rs-u, Brčkom, Mostaru, Travniku, nije izazvala preveliku reakciju ni politike, a ni javnosti.

Iako se pitanje pojedinih privatnih univerziteta u BiH već dugo problematizira u javnosti, napisane su stotine tekstova o kupovini diploma, brzopoteznim magisterijima i doktoratima, napredovanjima u institucijama sa "lažnim diplomama", Tužilaštvo BiH probudilo se tek posljednje dvije godine. Nikada još nije okončan rad na predmetu Američki univerzitet u BiH, a pokrenuta je nova akcija. Razmjere zloupotreba u sistemu visokog obrazovanja, a posebno na pojedinima privatnim univerzitetima, visokim školama i centrima nikada se neće otkriti. Ali dobar put ka uvođenju reda je uspostava redovnih kontrola nadležnih ministarstava koji izdaju dozvole za rad i inspekcija. 

Iako se očekivala reakcija i Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta na čijoj se stranici na listi akreditiranih univerziteta nalaze i univerziteti obuhvaćeni istragom, Ministarstva civilnih poslova BiH koje je nadležno za segment obrazovanja, pa i pojedinih rektora javnih univerziteta, to se nije dogodilo. Treba podsjetiti da Hrvatska i Slovenija su već nekoliko mjeseci stopirale priznavanja diploma iz BiH, a od Ministarstva civilnih poslova BiH zatražene su dodatne informacije o pojedinim visokoškolskim ustanovama. 

U javnosti je bilo tek nekoliko sporadičnih reakcija. Jedan od prvih koji se oglasio je kantonalni zastupnik i delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH Damir Marjanović koji je i profesor na jednom privatnom univerzitetu u Sarajevu koji je istakao kako je resor visokog obrazovanja jedno od ključnih pitanja za BiH, i kako je upravo o tome razgovarao sa Miloradom Dodikom prilikom sastanka u Banja Luci u decembru.

Pozvao je nadležno Ministarstvo civilnih poslova i novoformirano Vijeće ministara da hitno poduzme sve korake koji će urediti ovaj prostor djelovanja.

"Ovo su prioriteti i za ovo smo se zalagali od samoga početka pregovora u okviru Osmorke i izvan njih. Na kraju, ne bismo voljeli da pomislimo da smo možda upravo zbog toga postali nepoželjni partneri u budućoj vlasti. Kako god, kao i svaki put do sada stojim na raspolaganju da ovaj problem riješimo u narednim mjesecima, jer mi znamo kako", zaključio je Marjanović.

Danas se oglasio i Dodik. Kazao je kako se slaže da oni koji su učestvovali u prodaji diploma moraju biti najoštrije sankcionisani, te da ustanovama u kojima je to bila praksa treba da budu oduzete licence za dalji rad.

„U tom smislu podržavam rad nadležnih institucija da ovu pojavu istraže do kraja i kazne odgovorne. Potrebno je ispitati i utvrditi valjanost diploma koje dolaze iz ovih privatnih fakulteta na osnovu kojih su pojedini zaposleni u institucijama vlasti, kao i da se detaljno ispitaju i diplome iz Travnika i Širokog Brijega na osnovu kojih su se pojedinci zapošljavali.

Međutim, treba redefinisati čitav sistem visokog obrazovanja koji je na ovaj način uspostavljen po Bolonjskom procesu. On je  modeliran po zahtjevima iz Evropske unije kao dio reformi koje su tražili da budu sprovodene i po ustaljenom pravilu bili smo uslovljeni da bismo dobili određena sredstva iz evropskih fondova. Treba da uđemo i u proces provjere i novog licenciranja svih privatnih fakulteta prema kojima s pravom postoji negativan stav javnosti“, kazao je Dodik.

On je kazao kako je to pitanje suštinski važno za Republiku srpsku.

#BiH