(Patria) - Premijer Republike Srpske Radovan Višković komentirao je problematiku imovine u kontekstu odluka Ustavnog suda BiH nakon što je taj bh. entitet donio zakon kojim nastoji prisvojiti imovinu države.
Višković je za Srnu kazao kako političari iz RS-a nemaju ništa protiv nadležnosti Bosne i Hercegovine kako su one propisane Ustavom, ali da druge pritiske i nametanja neće dopustiti aktuelna vlast, odnosno predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i on kao premijer RS-a.
Ova izjava dolazi samo dan prije zasijednja PIC-a. Podsjećamo, za ponedjeljak 27. 2. 2023. godine je zakazana vanredna sjednica Vijeća za implementaciju mira (PIC) u zgradi OHR-a. Tema je Zakon o nepokretnoj imovini Rs koji stupa na snagu 28. februara.
U utorak će apelacije Ustavnom sudu BiH predati i Željko Komšić, član Predsjedništva BiH.
Apelaciju su pripremili i zastupnici u Predstavničkom domu PS BiH tačnije 11 zastupnika SDP-a, NIP-a, Naše stranke i BHI Fuad Kasumović.
"Mi se nismo slučajno našli u Dejtonskom sporazumu i Aneksu četiri, odnosno Ustavu gdje se jasno navodi Republika Srpska kao nezaobilazan faktor. Slovo je ono što je priznato, a mi tražimo poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma. Ako je nešto zastarjelo i trebalo bi mijenjati, propisana je procedura. Ne može se ništa mijenjati pod prisilom i jednostrano", istakao je Višković.
Smatra da "borba za poziciju RS-a" nije nešto što se može brzo završiti, posebno ne u složenim geopolitičkim okolnostima.
"Neki procesi se vode i 100 godina. Moramo naučiti da istrajemo na našem putu i da se borimo za naša prava. Borba će nekada trajati decenijama, ali mi toga treba da budemo svjesni i nikada od te naše namjere ne smijemo odustati", smatra Višković.
Premijer RS-a je mišljenja kako je pitanje državne imovine reguisano Ustavom BiH i ustavom tog entiteta.
"Za nas je to svetinja, mi se toga držimo. Nema nikoga u Republici Srpskoj ko predstavlja bilo koju instituciju na bilo kojem nivou, da može od toga odustati ili pristati na nešto što ne piše u Ustavu BiH", izjavio je Višković.
Mišljenja je i da bi državni Ustavni sud samo morao pogledati "prvu stranicu Ustava BiH da vidi kome pripada imovina".