(Patria) - Ured za zakonodavstvo 24. februara uputio je dopis predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto i generalnom sekretaru Robertu Vidoviću u kojem ističu da u procesu imenovanja direktora, zamjenika direktora i glavnog inspektora OSA-e nisu ispoštovane sve procedure.
„Iako je Zakonom o Vijeću ministara BiH propisano da je Ured nadležan za davanja pravnih mišljenja o metarijalima koji se upućuju Vijeću ministara u pogledu njihove usaglašenosti sa Ustavom BiH i zakonima BiH, predmetni materijal nije prethodno dostavljen na mišljenje Uredu za zakonodavstvo“, navodi se u dopisu.
Direktor Ureda za zakonodavstvo Džemail Ćibo naveo je da nije bio u prilici ni iznijeti mišljenje Ureda jer je sama sjednica trajala vrlo kratko.
Uredu je naloženo da pripremi rješenja o razrješenju i imenovanju generalnog direktora, zamjenika direktora i glavnog inspektora OSA-e.
Ured je upozorio Krišto i Vidovića da je Zakonom o OSA-i propisan način predlaganja za imenovanje i razrješenje generalnog direktora, zamjenika direktora te se isti imenuju i razrješavaju na prijedlog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Izvršnog obavještajnog odbora i Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e, dok je odredbom člana 26. propisano da se generalni direktor i zamjenik direktora Agencije imenuju na mandat od četiri godine koji se može obnoviti jednom.
Treba podsjetiti da je Almir Džuvo bio generalni direktor OSA-e od 2004. do 2015. godine, a Risto Zarić zamjenik u istom periodu. Sada su odlukom Vijeća ministara BiH ponovo imenovani na iste dužnosti.
Iz Ureda za zakonodavstvo dalje pišu:
„Odredbom člana 10. Zakona određeno je da je predsjedavajući Vijeća ministara BiH nadležan da osigura da se sigurnosna provjera generalnog direktora, zamjenika generalnog direktora i glavnog inspektora izvrši prije njegovog imenovanja.“
Ured je izradio rješenja o razrješenju Osmana Mehmedagića i Trifka Buhe, te rješenja o imenovanju Almira Džuve, Riste Zarića i Damira Bevande na osnovu Zaključka Vijeća ministara BiH od 23.02.2023, ali Ured napominje da to ne odražava mišljenje Ureda.
Nakon što se rješenja potpišu i ovjere potrebno je da se dostave Uredu kako bi se izvršila objava u Službenom glasniku BiH.
Inače, prošle sedmice su iz OSA-e od Krišto zatražili pravno obavezujuće mišljenje kome će se predati dužnost 28. februara s obzirom da novo rukovdstvo nema pristup tajnim podacima oznake tajno i vrlo tajno.