(Patria) - Automobili novinara Aleksandra Trifunovića i Nikole Morače polupani su i oštećeni noćas u banjalučkom naselju Starčevića.
"Jutros su meni i komšiji i kolegi novinaru Nikoli Morači brutalno izgrebana auta na parkingu ispred zgrade. Šteta je ogromna. Izgrebane su haube, vrata, krov. Policija od jutros radi uviđaj
Ovo je tipičan pokušaj zastrašivanja, i to dan nakon nas je Milorad Dodik nazvao spodobama", napisao je Trifunović i objavio fotografije automobila.
Inače, Inicijativa za monitoring evropskih integracija BiH se oštro protivi usvajanju Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, objavljenom na web stranici
Ministarstva pravde Republike Srpske 03.03.2023. godine. Pomenute izmjene i dopune, kojima se između ostalog kriminalizuje kleveta, su suprotne zahtjevima koje Bosna i Hercegovina mora
ispuniti za otvaranje pregovora i punopravno članstvo u Evropskoj uniji. Upitna je stvarna opredijeljenost vlasti u Republici Srpskoj za zaštitu, odbranu i promociju ljudskih prava i sloboda obzirom da su ubrzo nakon dodjeljivanja kandidatskog statusa za Bosnu i Hercegovinu krenuli sa usvajanjem ovog i najavili usvajanje drugih restriktivnih zakona.
Ovaj pokušaj izmjena i dopuna Krivičnog zakonika je u suprotnosti i sa prioritetom koji od Bosne i Hercegovine traži osiguravanje poticajnog okruženja za civilno društvo. Osim što bi se usvajanjem Nacrta značajno ograničio već skučeni prostor za djelovanje organizacija civilnog društva u Republici Srpskoj, sami proces izmjene zakona iz kojeg je civilno društvo u potpunosti
isključeno i uvredljive izjave koje im je zbog neslaganja sa Nacrtom uputio predsjednik Republike Srpske Milorada Dodika govore u kakvom okruženju trenutno rade.
Iako predlagač ističe da je kleveta krivično djelo i u nekim državama članicama Evropske unije, zanemaruju sudsku praksu i razvijenost demokratske kulture u tim zemljama. Alternativni izvještaji Inicijative za monitoring evropskih integracija BiH i izvještaji Evropske komisije godinama upozoravaju da je pravosudni sistem u Bosni i Hercegovini neefikasan i pod stalnim pritiscima i/ili direktnim utjecajima političkih aktera. Shodno navedenom, opravdana je zabrinutost da bi sporne izmjene i dopune bile korištene za ograničavanje slobode izražavanja novinarima, aktivistima, ali i svim građanima Republike Srpske, odnosno Bosne i Hercegovine.
Oni su pozivali vlasti u Republici Srpskoj da povuku Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.