(Patria) - Grupa država Vijeća Evrope za borbu protiv korupcije (GRECO), u danas objavljenom izvještaju, poziva vlasti Bosne i Hercegovine da pojačaju napore i prevaziđu političke blokade koje koče određene reforme u cilju sprječavanja korupcije među osobama s najvišim izvršnim funkcijama (članovima Predsjedništva i njihovim šefovima ureda i savjetnicima, predsjedavajući Vijeća ministara, ministrima, zamjenicima ministara i njihovim šefovima ureda i savjetnicima) i pripadnicima Granične policije i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Napominjući da trenutno postoji pravni vakuum u pogledu politika prevencije korupcije u Bosni i Hercegovini, GRECO poziva na usvajanje operativnog akcionog plana za prevenciju korupcije zasnovanog na procjeni rizika, posebno usmjerenog na osobe sa najvišim izvršnim funkcijama. Osim toga, u kodeksu ponašanja za osobe sa najvišim izvršnim funkcijama treba razviti jasne smjernice u vezi sa sukobom interesa i drugim pitanjima vezanim za integritet. Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) takođe treba obezbijediti adekvatne finansijske i ljudske resurse za efikasno obavljanje svojih zadataka.
Što se tiče transparentnosti i pristupa informacijama, potrebno je izvršiti nezavisnu reviziju zakonodavstva koje reguliše slobodu informisanja kako bi se riješili postojeći problemi kao što je nedostatak odgovora vlasti na zahtjeve za informacijama. Sistem za upravljanje sukobom interesa osoba sa najvišim izvršnim funkcijama takođe treba biti revidiran i ojačan, posebno osiguravanjem da izjave o interesima podležu redovnim suštinskim provjerama.
U istom smislu, sve osobe s najvišim izvršnim funkcijama trebale bi biti podvrgnute istim zahtjevima za otkrivanje podataka, bez obzira na to da li su izabrani ili ne, a sve izjave treba da budu sistematično, lako javno objavljene i dostupne na internetu radi transparentnosti i odgovornosti svrhe.
Što se tiče provođenja zakona, potrebno je obezbijediti sistem redovnih antikorupcijskih akcionih planova, sa jasnim ciljevima zasnovanim na identifikovanim rizicima i eksternoj procjeni njihovog ostvarenja. Postojeće etičke kodekse Granične policije i SIPA-e potrebno je dopuniti praktičnim smjernicama koje će ilustrirati sva pitanja i rizična područja na konkretnim primjerima. Obuka o etici i integritetu za nove regrute i službeno osoblje treba da se zasniva na praktičnim smjernicama koje treba usvojiti za etičke kodekse i biti obavezna za sve.
"Postojeće etičke kodekse Granične policije i SIPA-e potrebno je dopuniti praktičnim uputstvima koja će konkretnim primjerima ilustrovati sva pitanja i područja rizika. Obuka o etici i integritetu za nove zaposlenike i zaposleno osoblje bi se trebala zasnivati na praktičnim smjernicama koje treba usvojiti za etičke kodekse i biti obavezna za sve. Takođe treba preduzeti mjere za dalje promovisanje uravnoteženije zastupljenosti polova u svim činovima, kako bi se obezbijedilo da se imenovanja najviših policijskih zvaničnika u Graničnoj policiji i SIPA-i zasnivaju na njihovim zaslugama i da se rukovode otvorenim, standardizovanim i transparentnim konkursima", navodi se u Izvještaju.
Sigurnosne provjere u vezi sa integritetom policijskih službenika također se moraju provoditi u redovnim intervalima tokom njihove karijere i treba uspostaviti sistem prijavljivanja imovine.
GRECO također poziva na poduzimanje daljih mjera za promoviranje rodno uravnoteženije zastupljenosti u svim rangovima, kako bi se osiguralo da se imenovanja najviših policijskih službenika u Graničnoj policiji i SIPA-i zasnivaju na zaslugama i rukovode otvorenim, standardiziranim i transparentnim konkursima i da se uvesti institucionalni sistem rotacije policijskog osoblja u područjima podložnim riziku. Pored toga, potrebno je usvojiti zakonsku odredbu koja definiše neusklađenost sa policijskim dužnostima, a ovlaštene sekundarne aktivnosti treba propisno evidentirati. Osim toga, potrebno je usvojiti pravila kako bi se osigurala transparentnost i ograničili rizici od sukoba interesa kada policijski službenici odlaze iz Granične policije i SIPA-e da rade u drugim sektorima. Konačno, trebalo bi preispitati i ojačati zaštitu uzbunjivača.
Provedbu preporuka upućenih Bosni i Hercegovini GRECO će ocjenjivati 2024. godine kroz svoju proceduru usklađenosti.