SARAJEVO, (Patria) - U organizaciji Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, danas je u Domu OS BiH u Sarajevu održana Godišnja konferencija o obuci u OS BiH za 2022. godinu.
Konferenciji su u ime Ministarstva odbrane BiH prisustvovali zamjenici ministra odbrane BiH Slaven Galić i Aleksandar Goganović, generalni inspektor MO BiH, brigadni general Mirsad Ahmić te pomoćnici ministra odbrane BiH Sead Muratović, Dženan Redžo i Zoran Šajinović.
U ime Oružanih snaga BiH prisutni su bili načelnik ZŠ OS BiH, general-pukovnik Senad Mašović sa zamjenicima general-majorima Ivicom Jerkićem i Gojkom Kneževićem te ostali generali i komandanti brigada OS BiH.
Među učesnicima su bili i parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović, komandantica NATO Štaba Sarajevo, brigadna generalica Pamela McGaha, predstavnici EUFOR-a te predstavnici Ureda za odbrambenu saradnju Ambasade SAD u BiH.
Na konferenciji je sagledan nivo obučenosti komandi i jedinica OS BiH u protekoj godini, s naglaskom na ključne obučne aktivnosti borbenih jedinica i borbene podrške, specijalističku obuku novoprimljenih vojnika i međunarodne vježbe.
- Pored niza objektivnih ograničenja koje smo imali tokom prošle godinе, ОS BiH su uz maksimalno angažovanje svih raspoloživih potencijala, uspjele realizirati sve težišne aktivnosti obuke, na čemu im čestitam.
Posebno bih istakao obučenost i individualnu motivaciju pripadnika OS BiH, koje оstaju temeljni element spremnosti za izvršavanje zakonom dodijeljenih zadaća - rekao je zamjenik ministra odbrane BiH za politiku i planove Slaven Galić.
U svom obraćanju, general Mašović podsjetio je na višegodišnje nedovoljno izdvajanje finansijskih sredstva za Oružane snage BiH, što predstavlja velik izazov i za proces obuke.
S ponosom je naglasio uspješno realiziranu vježbu "Kombinovani napor 22", Bataljonske grupe lakog pješaštva OS BiH, koja je, u okviru ocjenjivanja nivoa NEL-2, ocijenjena ocjenom "odlličan", čime je postala spremna za NATO bazen snaga, raspoloživim za mirovne operacije širom svijeta, kao i za učešće u NATO vježbama.
Na kraju konferencije doneseni su konkretni zaključci o modalitetima unapređenja planiranja, izvođenja, standardizacije i ocjenjivanja obuke, koji se posebno odnose na maksimalnu koordinaciju svih subjekata obuke i maksimalno korištenje svih raspoloživih resursa.
Kroz proces osposobljavanja i ocjenjivanja, s ciljem dostizanja pune operativne sposobnosti, nastojat će se težiti da OS BiH stalno imaju bazen snaga iz kojeg, u kratkom vremenskom roku, sastavi OS BiH mogu biti spremni za upućivanje u međunarodne operacije podrške miru.
Istom prilikom, na konfereniji su uručeni i certifikati za borbenu spremnost Bataljonske grupe lakog pješaštva te vodova vojne policije i specijalista za uklanjanje eksplozivnih sredstava (EOD), kao jedinica deklarisanih za međunarodne operacije.