Članak

Mandić ispunjava želje Izetbegović, KCUS još uvijek bez statusa 'univerzitetska bolnica'

Rektor UNSA-e Rifat Škrijelj izdao je privremeno rješenje o ispunjenju uslova za status univerzitetske bolnice.

SARAJEVO, (Patria) – Mjesecima već traje pisana korespondencija između Univerziteta u Sarajevu, Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu i Federalnog ministarstva zdravstva oko statusa KCUS-a kao „univerzitetske bolnice“. 

Rektor UNSA-e Rifat Škrijelj u maju je izdao privremeno rješenje o ispunjenju uslova za status univerzitetske bolnice, ali je KCUS bio dužan dopuniti dokumentaciju koju su dostavili uz podneseni zahtjev.   
Postupak za dodjelu naziva univerzitetska bolnica obnavlja se svakih pet godina saglasno odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Pravilniku o uvjetima koje moraju ispunjavati bolnice za dodjelu naziva univerzitetska bolnica koji je donio federalni ministar zdravstva 2010. godine. KCUS je rješenje dobio 2015. godine koje je isteklo krajem maja ove godine.

Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić 13. maja donio je prijedlog o ispunjenju uslova po zahtjevu KCUS-a. U daljem obrazloženju navedeno je i da se daje prijedlog da „Klinički centar UNSA bude nastavna baza za Medicinski fakultet, Farmaceutski, Fakultet zdravstvenih studija i Stomatološki fakultet“ iako to ne bi trebao biti sastavni dio zahtjeva za dodjelu statusa „univerzitetska bolnica“.

Dokumentaciju na dalje postupanje KCUS je proslijedio rektoru Univerziteta u Sarajevu s obzirom da prema Pravilniku rektor donosi rješenje kojim bolnici dodjeljuje naziv univerzitetske bolnice ili rješenje kojim se odbija zahtjev. Pregledom dokumentacije utvrđeno je da uz zahtjev nije dostavljena potpuna dokumentacija kako je propisano Pravilnikom.  

KCUS za protekle četiri godine nije dostavio izvještaje o realiziranoj nastavi, niti je dostavio mišljenje nastavno-naučnih vijeća osim Medicinskog fakulteta čiji bi studenti izvodili nastavu. Dakle, direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović trebala je prikupiti mišljenja NNV-a Stomatološkog, Farmaceutskog i Fakulteta zdravstvenih studija čiji studenti imaju nastavu u KCUS-u i izvještaje o realiziranoj nastavi čime bi zahtjev bio potpun. Na to je u više navrata rektor obavijestio i KCUS i Federalno ministarstvo. Sa KCUS-a su dostavili zbirni izvještaj o realiziranoj nastavi ali ne i mišljenja tri nastavno-naučna vijeća već su tražili da se donesen mišljenje Grupacije.  

Jasna procedura opisana je u članu 104. Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH.

„Bolnica može dobiti status univerzitetske bolnice koji dodjeljuje javni univerzitet, na prijedlog Federalnog ministarstva, a uz prethodno pribavljeno mišljenje fakulteta zdravstvenog usmjerenja, ako se u bolnici provodi nastava u okviru univerzitetskog obrazovanja. Status univerzitetske bolnice iz stava 1. ovog člana dodjeljuje se sa rokom važenja od pet godina. Nastava iz stava 1. ovog člana može se provoditi po prethodno pribavljenoj saglasnosti federalnog ministra za obrazovanje i nauku i federalnog ministra“, navodi se.

Sa KCUS-a su umjesto dostave tražene dokumentacije insistirali da im se izda rješenje o statusu „univerzitetske bolnice“ optužujući rektora za odugovlačenje postupka. I dok je trajala prepiska između rektora Škrijelja i Kliničkog centra UNSA, Federalno ministarstvo zdravstva je 1. septembra 2020. godine donijelo Rješenje o izmjeni Rješenja od 13. maja po zahtjevu KCUS-a. U toj izmjeni u odnosu na prvobitno rješenje iz maja ključno je što se „daje prijedlog da Klinički centar Univerziteta u Sarajevu bude nastavna baza za Medicinski fakultet UNSA“. Ovakvim rješenjem federalnog ministra Vjekoslava Mandića prekršen je i Zakon o visokom obrazovanju KS koji jasno u članu 151. propisuje da je KCUS nastavna baza svim organizacionim jedinicama koji pripadaju grupaciji medicinskih nauka. Ovaj zakon u primjeni je od 1. avgusta 2017. godine. 

Rektor Škrijelj 7. septembra uputio je dopis ministru Mandiću u kojem ga obavještava o cijeloj korespondenciji i zahtjevima prema KCUS-u u vezi nedostajuće dokumentacije, te zatražio tumačenje Pravilnika u svojstvu donosioca, kao i upozorio na posljedice postupanja po rješenju ministra Mandića od 1. septembra kojim KCUS proglašava nastavnom bazom samo za Medicinski fakultet.

U više navrata zatražen je i sastanak predstavnika Univerziteta i sekretara Federalnog ministarstva zdravstva ali na te zahtjeve nikada nije odgovoreno te je stigao pisani odgovor 15. septembra kojim se izuzimaju od bilo kakve odgovornosti i izbjegavaju dati tumačenje odredbi Pravilnika. U posljednjem dijelu odgovora navodi se da je „organiziranje nastavnog procesa na fakultetima u okviru Grupacije medicinskih nauka Univerziteta u Sarajevu sukladno Zakonu o visokom obrazovanju je u isključivoj nadležnosti Univerziteta u Sarajevu, kao i zdravstvene ustanove koja je nastavna baza za fakultet navedene Grupacije“. Ovakvim odgovorom Federalno ministarstvo je priznalo da je KCUS nastavna baza za sve fakultete iz Grupacije medicinskih nauka dakle i Stomatološki i Fakultet zdravstvenih studija i Farmaceutski fakultet. 

Klinički centar UNSA u jednom od svojih dopisa rektoru pozivao se na Statut i Senat UNSA-e, pa u skladu s tim treba podsjetiti da Statut Univerziteta u Sarajevu u članu 34. precizira da je "Klinički centar u Sarajevu osnovna nastavna klinička baza za fakultete Grupacije medicinskih nauka Univerziteta".

Nakon zaprimljenog odgovora iz Federalnog ministarstva zdravstva rektor Škrijelj je uputio dopis KCUS-u, Fakultetu zdravstvenih studija, Farmaceutskom fakultetu, Medicinskom fakultetu, Stomatološkom fakultetu u kojima ih obavještava o rješenjima Federalnog ministarstva zdravstva od 13. maja i 1. septembra, te odgovoru od 15. septembra. 

„Dostavljenu dokumentaciju Univerzitet u Sarajevu će razmatrati u nastavku postupka dodjele statusa univerzitetske bolnice po podnesenom zahtjevu Kliničkog centra UNSA-e“, navodi se u dopisu. 

Očekuje se da dekani navedenih fakulteta pošalju dopis ministru Mandiću zbog izmjene rješenja po zahtjevu KCUS-a da bude nastavna baza samo za Medicinski fakultet čime se nanosi direktna šteta po studente i nemogućnost realiziranja nastave na KCUS-u. Uskoro ističe i privremeno rješenje statusa univerzitetske bolnice, a bliži se početak nove akademske godine. 

Ukoliko se u narednih nekoliko dana ne riješi ova situacija, cijeli slučaj mogao bi završiti i na sudu. 
 

#BiH