Članak

Kavalec za NAP: Odobravamo praćenje sudskih postupaka, ali dok je sve u skladu sa zakonom

Megafon.ba je otkrio da u Srpskom udruženju redom sjede pravnici i sudije

SARAJEVO, (Patria) - Nakon što su mediji objavili da je VSTV BiH na sjednici 16. oktobra 2019. odlučilo da se srbijanskom udruženju za krivičnopravnu teoriju i praksu čije je sjedište u Beogradu osigura pristup podacima o predmetima ratnih zločina u bh. sudovima za potrebe naučno istraživačkog projekta kojeg realiziraju, predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija oglasio se nakon određenih sumnji koje su se pojavile u javnosti da se tom odlukom udruženju bezuvjetno daje dopuštenje za uvid u dokumentaciju sudova i kazao da će sudovi u konačnici odlučivati o svakom pojedinačnom zahtjevu.

Megafon.ba je otkrio da u Srpskom udruženju redom sjede pravnici i sudije kojima je itekako poznata legislativa kada je u pitanju pristup podacima sudova, posebno vezano za osjetljive predmete, pa je zanimljivo da su se ipak odlučili da umjesto sudovima iz kojih su im podaci za istraživanje potrebni, obrate VSTV-u.

Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u BiH za Patriju kaže da je OSCE upoznat sa informacijom o odobrenju koje je Visoko sudsko i tužilačko vijeće, na sjednici održanoj 16. novembra 2019. godine, dalo  istraživačkom projektu koji će provoditi Udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu iz Srbije. 

“Prema informacijama kojima raspolaže Misija, projekat ispituje učinkovitost procesuiranja ratnih zločina u regiji, uključujući i u BiH”, kaže Kavalec.

lako Srpsko udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu ima sjedište u centru Beograda, predsjednik prof. dr. Stanko Bejatović, inače profesor na Univerzitetu u Kragujevcu, i jedan od dva potpredsjednika, prof. dr Miodrag Simović, porijeklom su, odnosno žive u Bosni i Hercegovini. Bejatović je rođen u BiH i diplomirao na Pravnom fakultetu u Sarajevu prije nego je magistrirao i doktorirao u Beogradu, a Simović je aktuelni sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Drugi potpredsjednik Udruženja je Janko Lazarević iz Srbije, sudija Vrhovnog kasacionog suda u penziji. Kad se analizira cilj istraživanja nije ni čudo što je pomenuti zahtjev VSTV-u izazvao kotroverze u bh. javnosti.

Posebno je zanimljiva informacija da je Miodrag Simović otac tužioca Tužilaštva BiH Vladimira Simovića, koji je postupajući tužilac u predmetu Čemerno, a koji je prilikom čitanja optužnice kazao kako je to uradio po zaključku Narodne skupštine Republike Srpske, piše Patria. 

“U principu, Misija OSCE-a u BiH pozdravlja ulogu organizacija civilnog društva u praćenju sudskih postupaka, sve dok je pristup osiguran u potpunosti u skladu s odgovarajućim zakonodavstvom. Misija ne može ocijeniti da li se osobe koje ste naveli nalaze u sukobu interesa”, dodala je Kavalec.

Inače, ime Simovića mlađeg veže se i za hapšenje generala Đure Matuzovića i još devet nekadašnjih pripadnika HVO-a iz Orašja. Uz tužioca Milanka Kajganića, kako je ranije javila „Slobodna Bosna“ na tom predmetu radio je tročlani tužilački tim iz Odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH.

Tužiocu Kajganiću su u istrazi pomagale upravo kolege Vladimir Simović i Vedrana Mijović. Simović, sin sudije Ustavnog suda BiH Miodraga Simovića, dok je Vedrana Mijović kćerka Slavka Jovičića Slavuja, ranijeg zastupnika SNSD-a u Parlamentu BiH.

Simović mlađi je do kraja 2013., kada je imenovan za državnog tužioca, radio kao viši stručni suradnik u Okružnom sudu u Banjoj Luci i do dolaska u Tužilaštvo BiH nije napisao nijedne optužnice ni presude.
 

#BiH #VSTV #OSCE #KathleenKavalec