Članak

Iz Addiko banke odbacili tvrdnje predsjednika Udruženja ‘Švicarac’ Kemala Durakovića 

Iz Addiko banke su reagirali na tekst “Hypo/Addiko morala isplatiti nezakonitu naplatu po CHF kreditu”, objavljen na portalu Novinske agencije Patria.

SARAJEVO, (Patria) - Iz Addiko banke su reagirali na tekst “Hypo/Addiko morala isplatiti nezakonitu naplatu po CHF kreditu”, objavljen na portalu Novinske agencije Patria.

Iz Udruženja je ranije saopćeno da dvije godine od pravosnažnosti presude za tzv. CHF kredit i poslije 10 godina od dana podnošenja tužbe Hypo/Addiko banka je isplatila Kemala Durakovića, predsjednika udruženja Švicarac u iznosu od nekoliko desetina hiljada KM, uz plaćene i sudske troškove od desetak hiljada KM. “Samom isplatom predsjedniku udruženja je dokazana ‘zakonitost’ tih kredita koje ista banka kroz medije i u očima javnosti pokušava prikazati kao ‘ispravno poslovanje’“, istaknuto je u saopćenju.

Iz Banke tvrde da tekst sadrži neistinite i netačne tvrdnje Kemala Durakovića, predsjednika Udruženja “Švicarac”: Iz Banke tvrde:

“Ova, kao i mnoge druge izjave g. Durakovića nije tačna. Ako pogledate izjave g. Durakovića vašem i drugim medijima tokom ove i protekle godine, naći ćete mnoštvo (dez)informacija o desetinama navodnih pravosnažnih presuda koje je on i neki drugi klijenti dobili, dok danas tvrdi da je on prvi dobio presudu protiv Banke.  

Stvarna situacija je, naravno, znatno drugačija. Naime, u dosadašnjim procesima sa bankom, g. Duraković je izgubio sve sporove, i to:

16.5.2019. presudom Kantonalnog suda u Novom Travniku pravosnažno je utvrđeno da izjave koje g. Kemal Duraković daje o Addiko banci predstavljaju klevetu, te mu je naloženo da povuče sve izjave kojim je klevetao banku.

22.6.2018. presudom Kantonalnog suda u Mostaru pravosnažno je utvrđeno da je valutna klauzula u CHF u kreditu g. Durakovića zakonita i validna i potvrđena visina njegovog duga koja je u skladu sa ugovorom. Kod ovog kredita, kao i kod manjeg broja drugih kreditnih partija, tužitelju je dosuđen manji iznos koji se odnosi na obračun kamate, ali koji ne predstavlja tzv. CHF pitanje i neznačajan je po iznosa spram zahtjeva za poništenje valutne klauzule i isplatu po tom osnovu. Koliko je neznačajan taj iznos potvrđuje da sud u takvim predmetima najčešće dosuđuje troškove banci, a ne tužitelju. Čak ni u tom dijelu ova presuda ne predstavlja prvu donesenu, nego su sudovi i ranije donosili slične presude. Banka je postupila po svim navedenim presudama u skladu sa zakonskom procedurom i nikakve blokade računa u vezi s tim nije bilo.  

04.04.2018. rješenjem Konkurencijskog vijeća BiH potvrđena je zakonitosti CHF valutne klauzule, te zakonitog postupanja banke prilikom ugovaranja ovih kredita, čime je UKK Švicarac, predvođeno g. Durakovićem, izgubilo još jedan postupak u vezi ovog pitanja. Interesantno je ovdje spomenuti da, iako tvrdi da ima bezrezervnu podršku svih korisnika kredita sa CHF valutnom klauzulom, g. Duraković nije uspio dokazati niti da predstavlja njih više od 500 u ovom postupku (od ukupno 12.122 koji su ikada koristili kredit).

Mimo gore navedenih postupaka u kojima je učestvovao g. Duraković, moramo naglasiti da je sudska praksa i u svim drugim sporovima jedinstvena. Ustavni sud BiH, Vrhovni sud FBiH, Vrhovni sud RS, te niz drugostepenih sudova u BiH su do sada donijeli veći broj pravosnažnih presuda kojima su potvrdili zakonitost valutne klauzule i ne postoji niti jedna pravosnažna sudska presuda kojom je odlučeno drugačije.”  

#BiH