Članak

Mektićevo nacionalno prebrojavanja po Karadžićevoj matrici

Mektićevo nacionalno prebrojavanja po Karadžićevoj matrici

Nimalo ugodno osjećaju se ovih dana uposlenici Ministarstva sigurnosti BiH, gdje se po zahtjevu ministra Dragana Mektića “hitno” češlja nacionalni identitet svakog od njih.

Posebno se to odnosi na Bošnjake koje je ovaj Mektićev potez, kakav prije njega nisu poduzimali njegovi prethodnici ( Sadović, Ahmetović, Radončić), vratio u 1992. godinu kada je SDS pod vodstvom ratnog zločinca Radovana Karadžića prebrojavao nacionalno sve uposlene u MUP-u Republike BiH.

Nakon toga, uslijedilo je odvajanje “srpskog dijela” policije.

Ako je već krenulo nacionalno prebrojavanje u najvažnijem sektoru u državi, sigurnosti, onda treba napomenuti da SIPA-om, državnom policijskom agencijom koja jedina na nivou države ima ovlasti da hapsi, rukovode Srbi od njenog osnivanja.

Uz to, Specijalna jedinica SIPA-e smještena je u Lukavici. Dakle, svo oružje i oprema nalaze se na teritoriji manjeg bh. entiteta. Ovo samo da se uzgred spomene, kada već Mektić po nalogu svoje stranke, SDS-a vrši prebrojavanje Bošnjaka, Srba, Hrvata i Ostalih.

Sigurnosni sektor u BiH, zahvaljujući nakaradnoj reformi policije, rascjepkan je do najsitnijih atoma, među agencijama (državnim, entitetskim, kantonalnim) vlada nepovjerenje, nema kvalitetne razmjene informacija…

MUP RS svakodnevno pretresa i hapsi Bošnjake povratnike, čime stvara atmosferu straha. Ministar Mektić, bez obzira što nije “nadležan” morao bi se oglasiti, a prvobitno zatražiti informaciju od MUP-a RS o pretresima i hapšenjima.

Kao u onoj staroj “izjeo vuk magaraca” završila je velika “antiteroristička akcija” pod vodstvom ministra Dragana Lukača, kada su nakon napada u Zvorniku uhapšena 32 Bošnjaka, koja su potom puštena jer nisu ni “mrava zgazili”, a kamoli da su teroristi. S obzirom da niko nije nadležan i nema ovlasti, može se raditi izgleda šta se hoće.

Podsjećanja radi, Karadžić je kao predsjednik SDS-a, bio aktivno uključen u pregovore koji su se 1991. godine vodili oko podjele vlasti u tadašnjem republičkom MUP-a, zajedno sa zamjenikom ministra unutrašnjih poslova Vitomirom Žepinićem.

Karadžić je vremenom bio sve nezadovoljniji načinom na koji se Žepinić zalagao za srpske interese, te je sve više u taj proces uključivao pomoćnika ministra unutrašnjih poslova Momčila Mandića. Karadžić i Mandić su bili ključni ljudi u procesu odvajanja Srba iz tadašnjeg RMUP-a.  

U jesen 1991. godine SDS je bio sve nezadovoljniji, te su pod krinkom zaštite srpskih prava krenuli u decentralizaciju republičkog MUP. Jedna od varijanti te decentralizacije podrazumijevala je odvajanje srpskog MUP-a što je realizovano u skladu sa Uputstvom Glavnog odbora SDS-a od 19. decembra 1991. godine, poznatom kao "Varijanta A i B".

Nakon toga uslijedile su četiri krvave godine u Bosni i Hercegovini.

Stoga i ne čudi, što je Mektićev dopis izazvao nelagodu i šok u Ministarstvu sigurnosti BiH.

Ministar se, iako ovaj akt datira od 3. decembra još uvijek ne oglašava. Zid šutnje i tajnovitost samo dalje podgrijavaju ionako kompleksnu i dobrano narušenu sigurnosnu situaciju u zemlji i povećava međusobno nepovjerenje.

Posebno u svjetlu posljednjih događanja, tačnije terorističkih akata koji su, uz svakodnevnu nesigurnost građana uzrokovanu pljačkama, razbojništvima, samo dodatno sve pogoršali.

Zbog čega Mektiću treba ovo nacionalno postrojavanje? Postoji li neki tajni plan i strategija SDS-a, kao što je to bilo prije 23 godine?

Sve dok se ministar javno ne oglasi i ne ponudi razumno i argumentirano pojašnjenje, javnost će nagađati. A Bošnjaci, najveće žrtve agresije, oživljavat će sjećanja na krvavi danak koji su platili i dane kada se odvojio “srpski MUP”. 

#Mišljenja #EdinaLatif