Članak

Gospodo Izetbegović i Čović izmjenama Ustava omogućite da se u Županiji Posavskoj govori bosanski jezik

Gospodo Izetbegović i Čović izmjenama Ustava omogućite da se u Županiji Posavskoj govori bosanski jezik

Povodom sastanka delegacija HDZ-a i SDA predvođenih predsjednicima Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem, održanog u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine 15. januara 2020.godine na ovaj način želim javno izraziti moje razočarenje usaglašenim zaključcima.

Po ko zna koji put ste gospodo Izetbegović i Čović pokazali da za vas i vaše političke stranke pitanje Ustava Kantona 2 nije pitanje kojim se vi želite baviti. Podsjećam na sljedeće. U Ustavu "Županije Posavske“ koji je usvojen 10. aprila 1996.godine i koji nikada nije usaglašen sa Ustavom BiH i Ustavom FBiH se i danas nalazi veliki broj netačnosti .

U članku 6. je navedeno da teritorij Županije Posavske obuhvaćaju područja općinaOdžak,Orašje,Brčko,Bosanski Brod i Bosanski Šamac. U članku 10. se propisuje da su službeni jezici Županije hrvatski i bošnjački jezik dok se ostali jezici mogu upotrebljavati kao sredstva komunikacije i nastave sukladno zakonu. Člankom 19. se propisuje da se Skupština „Županije Posavske“ sastoji od 30.zastupnika, a člankom 20. da mandat zastupnika traje dvije godine. Člankom 30.se propisuje da „Županija Posavska“ ima župana te da on ima ovlasti propisane ustavom pa između ostalog i predlaže suce Županijskog suda.

I za kraj člankom 67. je propisano da općinskog načelnika bira općinsko vijeće.

Gospodo Čović i Izetbegović svi mi dobro znamo da je Brčko distrikt te da područje opštine Brčko ne čini teritorij "Županije Posavske“ i da opština Bosanski Brod teritorijalno pripada Republici Srpskoj. Isto tako je
poznato da je jedan dio bivše prijeratne opštine Bosanski Šamac pripao novo formiranoj opštini Domaljevac - Šamac koja teritorijalno čini Kanton 2 dok je drugi dio ostao u sastavu Republike Srpske. Službeni jezici u Bosni i Hercegovini su hrvatski, srpski i bosanski, ali očito da srpski i bosanski nisu i u "Županiji Posavskoj“ i ako je „Županija Posavska“ federalna jedinica Federacije BiH a samim tim dio Bosne i Hercegovine.

Činjenica je i da Skupština "Županije Posavske“ ima 25 zastupnika čiji mandat traje četiri godine što je propisano Izbornim zakonom BiH. I ako Ustav „Županije Posavske“ propisuje da županija ima župana ona ga nema i pogotovo župan ne predlaže sudije Kantonalnog suda.

I na samom kraju načelnike Domaljevca - Šamca,Odžaka i Orašja biraju građani na neposrednim izborima. Odgovor zbog čega ono što jeste i ne piše u našem Ustavu očito jedino znate Vi i vaše političke stranke koje koaliraju, surađuju ili što već rade zadnjih 25 godina u Kantonu 2, federalnoj jedinici Federacije BiH. Svjestan sam da ja Enes Đulović aktuelni vijećnik u OV Orašja teško mogu imati priliku da komuniciram sa predsjednikom HDZ-a ili predsjednikom SDA te ću ovu priliku osim za kritiku iskoristiti da vama lično i vašim strankama predložim rješenje problema koji očito imamo, manje vi koji živite u Sarajevu i Mostaru a više mi koji živimo u Orašju, Domaljevcu - Šamcu i Odžaku.

Gospodo iz SDA omogućite da politički predstavnici jednog konstitutivnog naroda nazovu Kanton 2, federalnu jedinicu Federacije BiH imenom kojim oni žele a to je očito Županija Posavska. Vi gospodo iz HDZ-a pristanite da se u Ustavu navede da je Županija Posavska ime za Kanton 2 federalnu jedinicu Federacije BiH. Jednostavno da ne može biti jednostavnije. I za sami kraj ako bi Kanton 2, federalnu jedinicu Federacije Bosne i Hercegovine nazvali „Županija Posavska“ i to izglasate i ugradite u Ustav za što imate skupštinski kapacitet onda će vrlo jednostavno biti usaglasiti Ustav sa Ustavom BiH i Federacije BiH.

Te bi napokon jezik kojim govore Enes Đulović i Bakir Izetbegović dobio svoje pravo ime u Ustavu Županije Posavske, bosanski jezik.


Enes Đulović je aktuelni vijećnik u Opštinskom vijeću Orašja , u dva navrata biran u Skupštinu Kantona 2 i četiri puta u Opštinsko vijeće Orašja

#Mišljenja #EnesĐulović